Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri İnternetten para transferi yapmak günlük bir alışkanlık haline geldi ve son derece kolay hale geldi.

Yurtdışına para göndermenin birden fazla yolunu sıralarsak, para göndermenin ana yöntemleri arasında SWIFT, Western Union, MoneyGram ve Wise (eski adıyla Transferwise) gibi seçenekler bulunur. Bu seçenekleri birbirinden ayıran en önemli özellik kargo süreci için gereken süre ve işlem için alınan ücretlerdir.

1. Wise İle Yurtdışına Para Gönderin

Yurtdışına para göndermek için Wise’ı seçmenizin nedenlerini sıralayacak olursak:

Düşük komisyonlara ek olarak alınacak komisyonu çok şeffaf bir şekilde görebilme. Bu sayede yurtdışına para göndermenin maliyeti minimuma inmektedir.

Kısa bir açıklama isteyenler için şunu söyleyebiliriz: Yurt dışına para göndermenin en ucuz yolu. Bu avantajların nedenlerini biraz daha açıklayacak olursak, İngiltere merkezli Wise’ın bunu çok düşük bir fiyata yapabilmesinin temel nedeni, tüm ülkelerde yerel bir hesaba sahip olmasıdır.

Bu nedenle yurt dışına göndermek istediğiniz para önce ülkedeki Wise banka hesabına havale edilir, ardından paranın gönderileceği ülkedeki Wise hesabından alıcının banka hesabına transfer yapılır.

Aynı zamanda diyelim ki sistem bir banka gibi BDDK onaylı bir şekilde çalışıyor. Bu sistemin bir diğer avantajı da paranın hızlı bir şekilde gönderilebilmesidir. Wise aracılığıyla yapılan transferlerin çoğu 24 saat içinde yapılır. Sabah yapılan işlemlerin akşam tamamlanması da mümkündür.

2. Western Union Aracılığıyla Para Gönderin

Uluslararası para transferi denilince ilk akla gelen yöntemlerden biri olan Western Union ile güvenli bir şekilde para gönderebilirsiniz. Sadece yüksek komisyon istediğini söylemeliyim. 100 Euro’ya kadar olan gönderiler için 10 Euro, 1000 Euro’ya kadar olan gönderiler için 65 Euro komisyon ödemeniz gerekiyor.

3. Swift Aracılığıyla Para Gönderin

Türkiye’den yurt dışına para gönderme bankalar arası para transferi işlemi olan Swift en bilinen yöntemdir. Ancak, hem gönderen banka hem de alıcı banka maliyetlere maruz kaldığı için bu pahalı bir işlemdir. Örneğin; 2000 Euro göndermek istediğinizde toplam 40 Euro – 60 Euro arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın