Yeni Para Kazanma Yöntemi: Yatırım Yapmak

Yeni Para Kazanma Yöntemi: Yatırım Yapmak

Yeni Para Kazanma Yöntemi: Yatırım Yapmak; Herhangi bir finans uzmanına sorun ve hisse senetlerinin uzun vadeli servet oluşturmanın anahtarlarından biri olduğunu duyacaksınız. Ancak hisse senetleriyle ilgili en zor şey, yıllar geçtikçe katlanarak değer kazanabilmelerine rağmen, günlük hareketlerini tam bir doğrulukla tahmin etmenin imkansız olmasıdır. Hangisi şu soruyu akla getiriyor: Hisse senetlerinde nasıl para kazanabilirsiniz? Aslında, kanıtlanmış bazı uygulamalara bağlı kaldığınız ve sabırlı olduğunuz sürece zor değil.

  • Satın Al ve Tut

Uzun vadeli yatırımcılar arasında ortak bir söz vardır: “Piyasadaki zaman, piyasayı zamanlamaktan daha iyidir.” Bu ne anlama geliyor? Kısacası, hisse senetlerinden para kazanmanın yaygın bir yolu, sık alış ve satış (a.k.a. ticaret) yapmak yerine hisse senetlerini veya diğer menkul kıymetleri uzun süre tuttuğunuz bir al ve tut stratejisini benimsemektir. Bu önemlidir çünkü sürekli olarak günlük, haftalık veya aylık olarak piyasaya girip çıkan yatırımcılar, güçlü yıllık getiri fırsatlarını kaçırma eğilimindedir. İnanmıyor musun? Açıkçası, en iyi günlerinde piyasanın dışında olmak, çok daha düşük getirilere dönüşüyor. Kolay çözüm, her zaman o günlerde yatırım yaptığınızdan emin olmak gibi görünse de, ne zaman olacağını tahmin etmek imkansızdır ve günlerce süren güçlü performans, bazen günlerce büyük düşüşler izler.

  • Bireysel Hisse Senetleri Üzerinden Fonları Tercih Edin

Tecrübeli yatırımcılar, çeşitlendirme adı verilen, zamana göre test edilmiş bir yatırım uygulamasının, riski azaltmanın ve zaman içinde getirileri potansiyel olarak artırmanın anahtarı olduğunu bilirler. Bunu, tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymamanın yatırım eşdeğeri olarak düşünün. Çoğu yatırımcı iki yatırım türüne yönelse de – bireysel hisse senetleri veya yatırım fonları veya borsada işlem gören fonlar gibi hisse senedi fonları  uzmanlar, çeşitliliğinizi en üst düzeye çıkarmak için genellikle ikincisini önerir. Fonlarda otomatik olarak bulduğunuz çeşitliliği taklit etmek için bir dizi bireysel hisse satın alabilirken, bunu başarılı bir şekilde yapmak zaman alabilir, makul miktarda yatırım anlayışı ve oldukça büyük bir nakit taahhüdü alabilir. Örneğin, tek bir hissenin tek bir hissesi yüzlerce dolara mal olabilir.

  • Doğru Yatırım Hesabını Seçin

Seçtiğiniz belirli yatırımlar, uzun vadeli yatırım başarınızda yadsınamaz derecede önemli olsa da, bunları tutmayı seçtiğiniz hesap da çok önemlidir. Nedeni, bazı yatırım hesaplarının size şimdi vergi indirimleri (geleneksel emeklilik hesapları) veya daha sonra vergisiz para çekme gibi belirli vergi avantajlarından yararlanmalarıdır. Hangisini seçerseniz seçin, her ikisi de para hesapta tutulurken elde ettiğiniz herhangi bir kazanç veya gelir için vergi ödemekten kaçınmanıza izin verir. Bu, onlarca yıl boyunca bu pozitif getiriler üzerindeki vergileri erteleyebileceğiniz için emeklilik fonlarınızı turbo şarj edebilir. Ancak bu faydaların bir bedeli vardır. Tabii ki, ağır tıbbi masraflar veya Covid-19 pandemisinin ekonomik etkileriyle uğraşmak gibi, bu parayı cezasız olarak erkenden kullanmanıza izin veren belirli koşullar vardır. Ancak genel kural, paranızı vergi avantajlı bir emeklilik hesabına yatırdıktan sonra emeklilik yaşına gelene kadar ona dokunmamanızdır.

Bu arada, düz eski vergiye tabi yatırım hesapları aynı vergi teşviklerini sunmaz, ancak istediğiniz zaman istediğiniz zaman paranızı çekmenize izin verir. Bu, kaybedilen hisse senetlerini zararına satarak ve kazançlarınızdan bazılarında vergi indirimi alarak kazananlara dönüştürmenizi içeren vergi kaybı hasadı gibi belirli stratejilerden yararlanmanıza olanak tanır. Ayrıca bir yıl içinde vergiye tabi hesaplara sınırsız miktarda para katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm bunlar, getirilerinizi optimize etmek için “doğru” hesaba yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir. Vergiye tabi hesaplar, genellikle önümüzdeki birkaç yıl veya on yılda ihtiyacınız olan vergi veya para getirilerinden daha azını kaybeden yatırımlarınızı park etmek için iyi bir yer olabilir. Tersine, vergi getirilerinin daha fazlasını kaybetme potansiyeli olan veya çok uzun vadede tutmayı planladığınız yatırımlar vergi avantajlı hesaplar için daha uygun olabilir. Çoğu aracı kurum her iki yatırım hesabı türünü de sunar, bu nedenle seçtiğiniz şirketinizin ihtiyacınız olan hesap türüne sahip olduğundan emin olun.

Related Posts

Bir cevap yazın