Teknoloji, her alanda olduğu gibi taşımacılık alanında da gelişmeye, yeni çağa ayak uydurmaya çalışmaktadır. Taşımacılık teknolojileri, sektörün talep ve ihtiyaçlarına hızlı ve etkili bir şekilde cevap vermeye çalışmaktadır. Şüphesiz ticaretin hızla gelişmesi ve küreselleşmesi beraberinde sektördeki rekabet artmış ve taşımacılıkta duyulan ihtiyaçlar da çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Şimdi gelin bu teknolojilere göz atalım.

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, tüm insanların ve nesnelerin ağlar yardımıyla bağlanabileceğini savunur. Bu geniş bağlantılı ağlar, günlük sürüş deneyiminizi büyük ölçüde etkileyebilir. Rota Planlama: Aracın içindeki sensörler, en iyi rotayı belirlemek için GPS servisiyle iletişim kurar ve sürüş boyunca sürücüyü fiziksel olarak yönlendirir. Kaza Önleme: Sensörler, sürücüleri gerekli durumlarda uyararak kazaları önler. Güvenlik: Emniyet kemerindeki sensörler, sürücüyü fizyolojik olarak test eder. Örneğin sürücünün yorgun ya da sarhoş olduğunu belirleyebilir. Sürücü bu testlerden birini geçemezse, sürücü aracı kullanamaz.

Otonom Araçlar

Otonom araçlar, otomatik sistem kontrol özellikleri sayesinde insana ihtiyaç duymadan yolu, trafiği ve çevreyi algılayarak gidebilen araçlardır. Otonom araçların güvenliği ve halk tarafından kabulü tartışılan konulardır. Ancak devam eden araştırma ve geliştirme ile otonom araç teknolojisi, ek ekonomik ve çevresel faydalara ek olarak sürücülere göre daha güvenli bir alternatif haline gelecektir.

API

API, İngilizce “Application Programming Interface” kelimelerinin kısaltılmasından oluşur ve Türkçe’de uygulama programı arabirimi olarak geçer. API, taşımacılık sektörü için önemli bir teknolojidir. API sayesinde e-ticaret sistemleri, ERP sistemleri gibi çok önemli araçlar depo yönetim sistemlerine entegre edilir. API’nin taşımacılık sektörüne sağladığı esas katkı, ortaklarıyla esnek ve uyarlanabilir bağlantılar kurma şekliyle alakalıdır.

Araç Takip Sistemleri Taşımacılık, teknoloji sayesinde eskiye oranla çok daha hızlı, güvenli ve kârlı hale gelmiştir. Bu gelişmenin başrolü araç takip sistemleridir. Çok makul ücretler karşılığında araca takılan mobil araç takip sistemleri sayesinde, filodaki bir aracın konum ve durum bilgileri bilgisayar ortamında görüntülenir ve söz konusu araçlar hakkında konum ve veri analizleri çok kısa bir sürede toplanır.