Sosyal medya hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Günümüzde her yaştan insan, farklı sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Bu platformlara örnek olarak; Instagram, Facebook, TikTok ve Youtube söylenebilir. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte yeni iş fırsatları da ortaya çıkmıştır. Bu tür çalışma ortamlarının yenilikçi ve çeşitli olması bu sektöre olan ilgiyi arttırmaktadır. Özellikle yaratıcılığını göstermek ve geliştirmek isteyen insanların bu alanlara yönelmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca üretilen içeriklerin kaliteli ve dikkat çekici olması beklenmektedir. Çok uzun zamandır olmasa da son birkaç yıldır ön plana çıkmış bu iş sektörü, medya ve iletişim sektörünün çatısı altındadır. Bu bağlamda bazı üniversitelerin ilgili bölümlerini okuyarak da bu sektörde daha nitelikli bir çalışan olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabı Tasarlayarak İş Sahibi Olmak

Hemen hemen herkesin aktif olarak kullandığı sosyal medya platformlarının arka planına bakabiliriz. Bir işletme hesabının veya kişisel bir hesabın yönetimini biri ya da bir ekip yapmaktadır. Bu da demek oluyor ki, sosyal medya paylaşımları o şirketin veya o kişinin adına bir başkası veya başkaları tarafından tasarlanmaktadır. Bu durumda bu pozisyonda çalışan insanların yaratıcı olması beklenmektedir. Çünkü insanların anında dikkatini çekmeleri gerekmektedir. Yapılan paylaşımlardan kazanılan ücretler işverene göre değişmektedir. Ayrıca bu tür bir işi hem tam zamanlı bir iş olarak hem de part-time bir iş olarak yapabilirsiniz. Bu tür bir işverenden uzak herhangi bir şehirde yaşıyor olsanız bile bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Tüm bunlar sosyal medya hesapları tasarlayarak para kazanma yolları hakkında bize ipucu vermektedir.

Sosyal Medya Hesabı Tasarlamak

Öncelikle Instagram platformunu inceleyelim. Burada hem kişisel bir hesaba sahip olabilirsiniz hem de bir şirket hesabına sahip olabilirsiniz. Kişisel hesabınızı yönetmesi için birinden yardım alabilirsiniz. Bu durumda sizin kişisel Instagram hesabınıza içerik, tasarım fikri veren kişi sosyal medya hesabınızı şekillendirmiş olur. Kişisel hesaplarının yönetilmesini isteyen insanların amacı genel olarak takipçi kazanmaktır. Çünkü takipçi kazanırlarsa kitleleri büyür. Instagram’da bir şirket hesabı yönettiğinizi düşünelim. Bu hesabın tüm paylaşımlarını ve içeriğini kendi yaratıcılığınız ve bilginiz doğrultusunda oluşturacaksınız. Örneğin, kıyafet satan bir firmanın sosyal medya hesabını yönetmektesiniz. İçerik oluştururken bu kıyafetleri iyi bir şekilde tanıtmanız gerekir. Instagram hesabını dikkat çekici içeriklerden oluşturmanız önemli bir detaydır. Çünkü insanların sosyal medyada paylaşılan herhangi bir içeriğe odaklanma süresi oldukça kısadır. İlk bakışta dikkat çekici olmazsa elinizdeki tek seferlik dikkat çekme şansını kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda firmanızın sosyal medya hesap tasarımı çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Farklı bir sosyal medya platformunu ele alalım. Son zamanlarda hızlı takipçi artışının yaşandığı TikTok’u inceleyebiliriz. TikTok, bir anda popülerleşmesi ile birçok insanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Diğer sosyal medya platformlarında da olduğu gibi burada da para kazanabilirsiniz. Ama öncelikle bir sosyal medya yöneticisini işe alırsanız o kişi sizin daha fazla para kazanmanızı sağlayacaktır. TikTok’da ürün tanıtımı yaparak insanların ilgisini çekebilirsiniz. Bu tür bir ürünün sosyal medya hesabını yöneten kişi, ilgi çekici videolar üreterek bunu başarabilir. Yani sizin videonuzun içeriğini, mekanını ve diğer ayrıntılarını kaliteli bir şekilde planlaması gerekmektedir. Sonuç olarak, sosyal medya hesapları tasarlamak size yaratıcılığınızla para kazandıracaktır. Az önce de bahsedildiği gibi, kişisel veya şirket hesabı yöneterek çeşitli yollardan para kazanabilirsiniz. Gündemi, popüler olan içerikleri takip ederek siz de sosyal medyada hesap tasarımı yaparak para kazanabilirsiniz. Ayrıca teknolojinin gelişmiş olduğu bir dönemde yaşadığımız için bu yönde bir kariyer planlaması da mantıklı olacaktır.