Sokak Satıcısı Olmak

Sokak Satıcısı Olmak

Sokak satıcısı,  herhangi bir malı veya hizmeti sokakta kendi sesini duyurarak ya da kendi tezgahını açarak satmaya çalışan kişidir. Mallarını ve ürünlerini belli bir noktada bulunarak satan kişilere ise sokak satıcısı denir. Sokak satıcılar, mallarının ve ürünlerinin cinsine göre araçlarını değiştirmektedir. Satış hacmine bağlı olarak, el arabası, traktör ve at arabası gibi araçlardan yararlanabilirler. Yapılan araştırmalara göre sokak satıcılarının sattığı ürünler belirlenmektedir. Bu ürünler: kestane, pamuk şeker, kızartılmış muz, yer fıstığı, ay ,patlamış mısır, bardakta mısır, kabarcık çay, dondurmanın yanı sıra limonata gibi soğuk içecekler ve aynı zamanda takı, kıyafet, kitap, resim ve mum gibi yenilemeyen ürünler de satılmaktadır.  Satılan ürüne göre yenilebilen ürün veya içilebilen ürünler satan kişiler yanlarında soğutma buzdolapları bulundurmalıdır. Geçmişten günümüze sokak satıcılarına rastlanmaktadır. Bunun sebepleri arasında,  iş açısından zorluk çeken kişilerin yoğunlukta olduğunu görmekteyiz. Örneğin, kendi mesleğinde iş bulamayan ya da istediği konumda iş bulamayan ve iş sıkıntısı çeken çoğu kişinin bu mesleğe yöneldiğini görmekteyiz.  Bu mesleğin artılarının olmasının yanı sıra eksileri de oldukça fazladır. Ürünün satışına hangi ürünün pazarlandığına göre bu avantajların ve dezavantajların varlığı belirlenmektedir. Kimi zaman satılan ürüne göre ürünün ismini alan sokak satıcıları çevre kazanmasıyla birlikte rağbet gören meslek dallarından biridir. Sattığınız ürünün devamını sağlar ve konumunuzu sabit bir şekilde belirlerseniz hiç çevreniz olmasa dahi çevre edinebilirsiniz. Böylelikle, bulunduğunuz yerde adınız duyulmaya başlar ve gerekli çevreyle birlikte ürünlerinizin satışını artırabilirsiniz. Çevrenin yanı sıra ürünün kaliteliliği ve kendine özgünlüğünün sağlamış olduğu avantajlar ile birlikte ürünleriniz tercih edilirliği artacaktır. Bu şekilde de fazla kazanç elde edeceksiniz ve diğer meslek dallarından hiçbir farkınız olmayacaktır.

Sokak Satıcı Olmak İsteyenler

Sokak satıcısı dalında ilerlemek isteyen kişilerin hangi ürünü satmak istediğine karar vermesi gerekiyor. Satmak istediğiniz ürünü temin etmeniz kolay olacağı bir ürün tercihinde bulunmak sokak satıcısı olmak isteyen kişiler için avantajdır. Önceden satışı yapmak istediğiniz ürünü ve konumu belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, bulunduğunuz yerde simitçinin olmadığını gözlemlemiş iseniz o bölgede simit satmak iş getirecektir. Böylelikle tercihinizi simit satmaktan yana kullanırsınız. Satacağınız ürünü belirledikten sonra yapmanız gereken şey devletteki yasal işlemleri ve belgeleri halletmek olacaktır. Sokak satıcılık mesleğini özel sektörde çalışan kişiler tarafından ikincil bir meslek grubunda da uygulandığı görülmektedir. Akşam iş dönüşünden sonra, işine devam eden ya da tamamen kendini bu mesleğe adayan kişiler tarafından uygulandığı gözlemlenmektedir. Sadece bu iş ile uğraşan kişilerin yeterli kazancı elde etmesinden sonra başka bir işe ihtiyaç duymamaktadır. Kendi işinde istediği yani yeteri miktardaki kazanca sahip olmayan kişiler ekstra bir iş olarak sokak satıcılığını tercih etmektedir.  Satacağı ürüne göre ikisini aynı anda yürütüp başarılı olan kişiler güzel bir kazanç elde etmektedir.

Sokak Satıcısının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Sokak satıcılığı adında iş görmek istiyorsanız önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Örneğin, satışını yaptığınız ürüne göre konumunuz çok önemlidir. Midye satışı yapıyorsanız, sahil kenarlarında bulunmak, pamuk şeker satışı yapıyorsanız, merkezin önemli noktalarında örneğin alışveriş merkezi yakınlarında olmanız ya da parfüm, kıyafet vb gibi ürünlerin satışını yapacaksınız öğrencilerin olduğu ya da turizmin odak noktası olduğu bölgelerde bulunmanız daha fazla para kazanmanıza sebebiyet verecektir.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan biri ise temizlik konusudur. Eğer, yemek konseptinde bir hizmetin satışını yapıyorsanız alıcıların dikkat edeceği konu temizlik konusu olacaktır. Temiz tuttuğunuz aracınız ve işinizi temiz yaptığınız görüldüğünde müşteriler tarafından daha çok dikkat çekecek ve daha fazla kazanç elde edeceksiniz.
  • Sokak satıcılığını yaparken, bulunduğunuz konumda diğer satıcılarla birlikte aynı ürünü satmamaya özen gösteriniz. Örneğin, yan taraftaki kişi midye satıyorsa siz de midye satmayın. Bu durum gelen müşteri sayısını yarıya bölerek az kazanç elde edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle yan tarafta bulunan kişinin çevresi size göre daha fazla ise bu durum sizin satışınızı olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Yasal belgelerinizi almadan satışta bulunmayın.
  • Ürünlerin son kullanma tarihinin ne zaman olduğunu sürekli kontrol ediniz. Tarihi geçmiş ürün satışında bulunmayın.
  • Ürünleri temin ederken daha uyguna temin edebileceğiniz noktalara dikkat edin.
  • Öğrencilere hitap etmek istiyorsanız, öğrencilerin yaşadığı mahallelerde tezgahlar kurabilirsiniz. Örneğin, öğrenci uygun fiyatta yemek yemek ister. Bulundukları bölgedeki restoran, kafe ve işletmelerden daha uygun ve daha çok çeşitli bir yemek konsepti oluşturursanız tercihleri sizden yana olacaktır.
  • Turistlere yönelik bir bölgede turistlerden para kazanmak istiyorsanız, özellikle yaz mevsiminde turistlerin yoğun olduğu bölgede, dondurma veya hediyelik eşya tarzında ürünler satarak turistlerin dikkatini çekebilirsiniz.
  • Okul ve üniversite tarzındaki bir yere tezgah kurmak istiyorsanız tercihinizi okul eşyaları yönünde kullanabilirsiniz.

Sokak Satıcılığında Para Var Mı?

Her meslek dalında olduğu gibi bu meslek dalında da en iyisini yaparak fazla para kazanabiliyor. Bunun için ön bir çalışma yapılması ve aynı zamanda planlama yapılması gerekmektedir. Plan dahilinde ilerlenen sokak satıcıları istediği kazancı elde edebiliyor.  Herkesin yaptığı ve sahip olduğu ürünü satarsanız işiniz çok zor olacaktır. Bu meslek dalında çevre çok önemlidir. Yan tarafta satılan ürünün aynısını satmaya çalışırsanız, alıcı muhtemelen diğer sokak satıcısından ürünü alacaktır. İhtiyaç dahilinde bulunan ve diğer sokak satıcılarının satmadığı ürünü satmaya çalışırsanız istediğiniz kazanca sahip olabilirsiniz. Pazar araştırması yaparak müşteri taleplerinin ne yönde olduğunu gözlemleyebilirsiniz böylelikle talep yönündeki ürünlerin satışını yapma şansınız olacaktır. Örneğin, tavuk-pilav satışı yapan bir bölgede yine aynı yemek türünü satmanız size hiç kazanç sağlamaz. Fakat o bölgede, tost, sucuk- ekmek tarzında alternatif  ürün oluşturursanız alıcıların tercihi yönünde farklılık yaratarak kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Doğru yer, doğru zaman ve doğru ürün ile beklediğiniz miktarın üzerinde hatta hayal edemeyeceğiniz kadar fazla miktarda gelir elde edebilirsiniz.

Sokak Satıcıları Hangi Ürünleri Tercih Etmelidirler?

Yapılan araştırmalara göre sokak satıcıları en çok, pilav, simit, kokoreç ve midyeden maksimum kazancı elde etmektedir. Özellikle, kokoreç, pilav, midye, tost ve sucuk ekmek gibi ürünlerde doğru yeri doğru lezzeti ve doğru çevreyi oluşturursanız dükkan sahiplerinden daha fazla gelir bile elde edebilirsiniz. Temin ettiğiniz malzemeye göre oluşturduğunuz ürünlerden elde etmek istediğiniz gelire göre ürün fiyatını belirleyebilirsiniz. Fakat, ürün fiyatının dükkan sahibi olan kişilerin belirlemiş olduğu ürün fiyatından daha yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Sokak satıcılarının satacağı ürün fiyatı, mekan fiyatları ile aynı ise alıcı sokak satıcısından almak yerine ürünü kendi yerinde almayı tercih edecektir. Bunun yanında ürün fiyatı yine diğer sokak satıcılarının satmış olduğu fiyattan fazla olmamalıdır. Sokak satıcılarının hangi ürünü tercih etmesi konusunda internetten de geniş çapta bir çalışma yapabilirsiniz. Ya da konumu kendi yerinde gözlemleyerek insanların neye ihtiyacı olduğunu sorabilir ve ona göre olmayan bir ürünü satarak yüklü bir miktarda kazanç elde edebilirsiniz.  Örneğin, sevgililer günü  veya bayram gibi günlerde çiçek satışı olduğundan fazla gerçekleşmektedir. Bu tarz günlerde tezgahınızı hemen öğrencilerin yoğun olduğu bölgelere kurabilirsiniz. Bölgede çiçek satışı yapan hiçbir yer yoksa çiçek satışı işine de başlayabilirsiniz.