Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz İş Kurmak

Herkes kendi işini kurarak kendi patronu olmak ister. Refah ve huzur içinde yaşamak ve çalışmanın en iyi çözümü bu olarak görülür. Ancak iş kurmak için belirli miktarda sermayeniz olması gerekir. Her iş için bir miktar sermaye gerekirken sermayesiz iş kurmak mümkün müdür diye soranlar da vardır.

Her iş için sermaye gerektiğini düşünen insanlar yanılmaktadır. Birçok meslek için hiçbir sermayeniz olmasına gerek yoktur. Şimdi bu işlerin neler olduğu ve nasıl yapabildiğimizi görelim.

"Para Kazanmak İster misiniz? O halde hemen detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun."


Sermayesiz İş Kurmak Nedir?

Sermayesiz iş kurmak ya da iş sahibi olmak bir işe hiçbir maddi ödeme yapmadan sahip olmak anlamına gelir. Sermaye olmadan iş sahibi olmak için ihtiyacınız olan şeyler;

 • Doğru bir bilgi birikiminiz olması, donanımlı olmak
 • Sabır ve sebat göstermek
 • Yapmayı planladığınız iş için kendinize güvenmek
 • Kısa sürede vazgeçmemek, devamlılık sağlamak gibi nitelikler gerektirir.

Sermayesiz İş Kurmanın İncelikleri?

Sermaye olmadan iş kurmak için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Örneğin; yapacağınız işe olan tutkunuzu ve kararlılığınızı hep yüksekte tutun. Kararlı olmak sizi uzun vadede koruyacak bir faktördür. Çünkü iş kurmak kolay değildir. İşinizde başarılı olurken karşılaşacağınız zorluklara hazır olmalısınız. Bir işi sevmek, o işe olan tutkunuzla da ilişkilidir. Ne kadar çok tutku duyarsanız o kadar çok başarılı olursunuz. Bunların yanında o anda heyecan duyduğunuz kısımları tespit edin. Bu alanda kendinizi geliştirmek için gerekli eğitimleri, bilgileri toplayın.

Bir iş kurarken işten önce kendinizi keşfetmelisiniz. Bu işi yapabilecek potansiyeliniz, beceriniz var mı bundan emin olmalısınız. Ayrıca sermayesiz iş kurmak için önce birkaç iş fikri üretin. Ürettiğiniz seçeneklerden kendinize uygun olanı bulmak için denemeler yapın. Hangi iş olursa olsun ister sermayeli ister sermayesiz mutlaka hazırlık ve planlama aşaması yapılması lazım. Sizlerde A, B hatta C planı ile hareket edin. Sermayesiz olarak da iş kursanız bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Resmi anlamda kimsenin sizi rahatsız etmesine müsaade etmemeniz için bu belgeleri tedarik edin. Planlarınızı uygularken geçmiş dönemlerde yaptıklarınızı, elde ettiklerinizi planınızın hangi aşamasında olduğunuzu mutlaka tespit ederek ilerleyin.

İş kurmak risk barındıran bir harekettir. Bundan dolayı maddi ve manevi olarak bu süreçte yıpranmamak için herhangi bir yerde çalışıyorken bir yandan da kendi işletmenizi kurmaya çalışın. Buradaki amaç yeni işinizde belirli bir noktaya gelene kadar hayata tutunabilmenizdir. Sermayesiz olarak kurulan işlerin %90’ı bu şekilde kurulmaktadır.

Bir işletme için en önemli şey onun ticari hayatını engelleyecek işlemlerden uzak durmasıdır. Örneğin; A firması ile anlaşacaksınız ama A firması sizin özgür çalışma alanınızı engelliyorsa bu sizin veriminizi düşürür, bu tarz hareketlerden kaçının. Benzer iş deneyimlerini izlemek, sektördeki rakiplerinizi incelemek de size fayda sağlayacaktır. Onlardan edindiğiniz bilgiler ile daha sağlam adımlar atabilirsiniz. Bir başka dikkat etmeniz gereken kural yaptığınız işte size özgün olan tarafları başkaları ile paylaşmamanızdır. Bu alanda tek olmanız sizi rakiplerinize göre cazip kılacaktır. Eğer sırrınız ortaya çıkarsa alternatif çözümler üretmeye devam edin. Cüzdanınızda eksi haneler olmadan karlı bir sermayesiz iş kurmak deneyimi bu hususlara dikkat etmeniz ile mümkün hale gelecektir.

Sermayesiz İşe Müşteri Kolay Bulunur mu?

Bir işletmeyi ayakta tutan ve size olumlu yaklaşımları olacak tek şey müşterilerdir. Bir alanda müşteri kazanırken sermaye durumunuz önemli değildir. Önemli olan müşterilerde farkındalık oluşturacak hareketleri yapabilmektir. Örneğin; Müşteriler sizin firmanızı biliyor mu? Tanınırlığınız ve şirket kaliteniz ne derecede? Piyasaya güven veren bir yapınız var mı? Rakiplerinize oranla sizi tercih ederler mi? Tüm bu soruları cevaplayarak bu alandaki müşteri kitlenizi öğrenebilirsiniz. Eğer bu soruları cevaplarken olumsuz cevaplarınız ağırlıktaysa bir yerde büyük bir eksiklik ya da hata vardır. Ürün ve şirket kalitenizi gözden geçirin, müşterilere dönük olumlu adımlar atarak kendinizi ve şirketinizi tanıtın. Bu adımlara dikkat ettiğinizde sermayesiz iş kurmak sizin için çok daha kolay olacaktır.

Sermayesiz İş Kurmayı Kimler Tercih Edebilir?

 • Bir işletmede çalışıyorsanız ancak yeni iş fikirlerine açıksanız,
 • Öğrenci iseniz,
 • Ev ekonomisine katkıda bulunmak istiyorsanız,
 • Yeni iş fikirleri üretip bunu pazarlama yolunu tercih ediyorsanız,

Kısacası herkes sermayesiz bir şekilde iş kurabilir önemli olan bunu nasıl yapacağınızı bilmeniz ve bu adımları atarken güven duymanızdır.

Neden Sermayesiz İş Kurmalısınız?

Günümüzde yeni bir iş yeri açmak iş türüne göre farklı meblağlarda nakit paraya ihtiyaç duyulur. Mekân kiralamak, ruhsat işlerini hal etmek, çalışan bulmak, sigorta vs. işlemler derken bu paraları hemen bulmak herkes için zordur. Üstelik bulduğunuz işte tutunmak için reklam giderleri bile başlı başına yüksek maliyetler gerektirir.

Bunları karşılayacak maliyete sahip değilsiniz, bankalardan yüksek krediler çekmek istemiyorsanız sermayesiz iş kurmak tam size göre. Yukarıda sermayesiz iş kurabilecek kişilere örnek verirken listeyi bunu düşünürken oluşturduk. Eğer sizde kolayca pazarlayacağınızı düşündüğünüz iş fikirlerine açıksanız sermayeniz olmadan iş kurabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak Size Ne Kadar Para Kazandırır?

Sermaye olmadan yani cebinizden para çıkmadan bir işe sahip olmak ardından bu işte tutunmak size yüksek oranda gelir sağlayabilir. Burada bir miktar söyleyebilmek doğru değildir. Bu sizin kuracağınız işe, bu alanda ne kadar sürede tutulacağınıza ne kadar günlük ve aylık kazanç durumunuz oluşuna bağlıdır. Sermayesiz iş kurmak bu açıdan belirsizlik içerir.

Daha Önce Sermayesiz Bir Şekilde Kurulmuş ve Başarılı Olmuş İş Fikirleri

Geçmişten günümüze insanları iyi gözlemleyerek ihtiyaçlara yönelik sermayesiz bir şekilde kurulmuş ve başarılı olmuş iş fikirlerinden bazılarını sizler için derledik. Bu fikirlere bakarak sermayesiz iş fikri ne olduğu hakkında biraz daha açıkça anlayabilirsiniz. Örneğin;

 • İçerik yazmak; çevrimiçi olarak metin yazarlığı yapan kişiler bu alanda sermayesiz bir şekilde para kazanmaktadır. Burada sermaye olmaması yukarıda bahsi geçen bir mekân, evrak vs masrafı olmamasıdır. Sadece bir bilgisayar ve internete bağlanabilmek ile farklı türlerde metinler yazıp gelir elde edebilirsiniz.
 • Organizasyon yapma; bir zamanlar tutar mı diye merak uyandıran bu iş artık meslek olarak birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Özel gün ve geceler için yapılan organizasyonlar için Home- Office çalışabilirsiniz. Yani bir mekân açmanıza gerek kalmaz.
 • Özel ders vermek; özellikle üniversite öğrencileri tarafından yapılan bu işte sermaye sizin var olan bilgilerinizdir.
 • Online eğitim ve türleri; pandemi döneminde tüm eğitim kurumları online olarak hizmet verdi. Aslında bu daha önce bazı eğitimciler tarafından yapılıyordu. İngilizce kurs almak istiyorsanız il ya da ilçede size bu anlamda hizmet verecek iyi bir kurs yoksa işte müşterileriniz hazır. Üstelik onlar sizi bulur.
 • Fason işler; günümüzde oldukça popüler hale gelen el işleri de sermayesiz kuracağınız en iyi işler arasındadır. Örneğin; evinde nikâh şekeri yapan bir kadın aylık gelirinin 10 bin TL üzerinde olduğunu söylemektedir.
 • Tercümanlık; sadece bilgi ve birikiminiz ile yabancı dilde tercüme hizmeti vermek ile iyi ücretler kazanabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak Karlı mıdır?

Sermayesiz iş kurmak ekonominize katkı sunacak en iyi iş fikirleri ile doludur. Hayatında ek gelir isteyen herkesin kolaylıkla yapabileceği işlerdendir. Kendinizi tanıyarak yapabileceğiniz bir iş türünde kolayca gelir elde edebilirsiniz. Yorulmadan, ekstra zaman harcamadan, gider olmadan yapacağınız sermayesiz işlerde başarılı olmanız dileğiyle.

"Düşük sermaye ile daha fazla para kazanmak ister misiniz? Hemen aşağıdaki formu doldurarak bilgi alabilirsiniz."


Related Posts

Bir cevap yazın