Para Kazandıran Yatırımlar

Para Kazandıran Yatırımlar

Yatırım Nedir?

Para Kazandıran Yatırımlar; Aslında yatırımın tanımını açmamız gerekirse mevcut parayı büyütmek veya getiri yapmasını sağlamak için gelecek odaklı bir işlemdir. Para ile yapılan yatırımın birçok farklı kullanım alanı olabilmektedir. Eğer yatırım akıllıca bir şekilde yapılırsa zamanla bir servet halini alabilir. Yatırım getirileri birçok nokta da fayda sağlar bunlar genellikle, servet yaratmak, gelir eşitsizliğinden korunmak, kendinize gelecekle ilgili iyi bir emeklilik yaratmak ve çocuklarınızın gelecekte ki eğitim ödemelerine yardım etmek diye sıralanabilir. Yatırımı gerçekten anlamak ya da bunun için çaba sarf etmek çok önemlidir. Çünkü yatırımı yanlış anlamanız sadece büyük ve riskli işlerinizde değil küçük sermayeler kullanarak yaptığınız döviz işlerinden de zarar etmenizi sağlayacaktır. Yatırım gelirleri genellikle 2 farklı sınıfa ayrılır, Satılabilir varlığa bağlı yatırım diğeri ise satılamayan fakat düzenli getiri getiren yatırımdır. Satılabilir yatırımlar genellikle kendi başlarına bir servet kazandırmazlar fakat zarar etme ihtimaliniz daha düşüktür. Düzenli getiri getiren yatırımlar ise sizi zamanla zenginleştirebilir fakat yanlış kararlar sonucunda zararınız çok daha büyük olacaktır. Bu taraftan baktığımızda ise yatırım aslında mevcut parayı enflasyondan korur ve zamanla paranın para kazanmasını sağlar. Ve çoğunlukla devlet tarafından teşvik edilmektedir.

Para Kazandıran Yatırımlar Nelerdir?

Hisse Senetleri

Hisse senetleri çok uzun zamandır popülerliğini koruyor. Bunun sebebi ise hisse senedi sayesinde insanların genellikle birer servet kazanmaları olabilir. Yatırım yapmak isteyen neredeyse herkes hisse senedi almalıdır. Bunun en önemli sebebi ortalama bir gelire sahip neredeyse herkesin hisse senetleri alarak uzun vadede yüksek kazançlar elde etmesidir. Özellikle Amerika’da ki hisse senetleri birçok yatırımdan daha düzenli bir getiri sağlamaktadır. Hisse senetleriyle milyarder olunabileceğinin en büyük örneklerinden biri Warren Buffett’tir. Peki hisseler hissedarlarına nasıl para kazandırıyor? Derseniz cevabı oldukça basit aslında bir şirketin hissesini alarak aynı zamanda aldığınız hisse ile orantılı bir şekilde şirketin sahiplerinden oluyorsunuz. Eğer yatırım yaptığınız şirket veya firma ne kadar büyürse ve gelirin arttırırsa sizin de sahip olduğunuz hissenin değeri artar. Sizin de buna paralel olarak sahip olduğunuz servet artmaktadır. Aynı zamanda birçok şirket hisse sahiplerine belli aralıklarla temettü ödemeleri yapar. Eğer hedeflediğiniz şey erkenden emekli olup çalıştığınız işten kurtulmaksa dengeli yatırımlar yapmalısınız. Piyasalar bazı durumlarda kolayca manipüle edilebilir ve siyasi olaylardan etkilenebilirler. Örnek vermek gerekirse Huawei şirketi Amerika yaptırımlarından dolayı uzun süre zorlu günler geçirdi ve buna bağlı olarak hisseleri bir süre değer kaybetti.

Kripto Paralar

Kripto paralara yatırım yapmak bazen çok riskli olsa da kısa süre de bir servet oluşturmanızı sağlayabilir. Kripto paralar ani şekillerde yükselebilir veya düşebilir. Özellikle yeni çıkan ve projesi iyi olan alt coinlerin ani yükselişler yaşaması çokça yaşanan bir durumdur. Özellikle Elon Musk gibi milyarderler tarafından kolayca manipüle edilebilir. Çoğu zaman balinalar tarafından küçük yatırımcılar için korku atmosferi oluşturulur, küçük yatırımcı elinde kripto paraları düşükten sattığı için zarar eder. Ve balinalar düşükten toplar ve tekrardan yüksekten satar. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen kripto para geleceğin en önemli servet yaratma araçlarından biridir. Çok fazla risk oluştursa da sahip olduğu avantajlar kripto paraların zaman içerisinde alacağı düzenlemeler ile birleşince daha güvenilir bir ortam oluşturabilir. Aynı zamanda kripto paraların toplam piyasa değeri şu an 2 trilyon doların üzerindedir. Kripto paralara her zaman boğa sezonlarına dikkat ederek yatırım yapmalısınız. Ve Kripto paralara her zaman kaybetmekten çekinmeyeceğiniz miktarlarla yatırım yapılmalısınız. Çünkü kripto paralar sürekli değişken bir değere sahiptir ve sonuçları öngörülemeyebilir.