Para Kazandıran 10 Meslek

Para Kazandıran 10 Meslek

Meslekler, bireylerin hayatını doğrudan etkileyen ve düzenli olarak yaptıkları işlerdir. Herkes iyi bir mesleğe sahip olmak istemektedir. Bir mesleği tercih ederken en fazla göz önünde bulundurulan hususlardan biri mesleğin maddi getirisi olmaktadır. Özellikle çok yüksek maaş kazanmayı sağlayan bölümleri herkesin ilgisini çekmektedir. En çok para kazandıran 10 meslek şu şekildedir:

1. Uzman Doktor

En çok para kazandıran mesleklerden birisi Uzman Doktor mesleğidir. Altı yıl süren eğitim hayatlarından sonra uzmanlık sınavları ile seçtikleri bölümler ile hem kamu hem de özel kuruluşlarda mesleklerini icra etme şansı elde etmektedirler. Birçok kişi hem yüksek sosyal statü için hem de fazla paralar kazanmak için doktorluk mesleğini tercih etmektedir.

2. Avukatlar

En çok para kazanan mesleklerden birisi de Avukatlık mesleğidir. 4 yıllık hukuk fakültesi eğitimi sonrasında 1 yıl avukatlık stajı yaparak avukatlık ruhsatı alan kişiler mesleklerine başlayabilmektedir. Genellikle kamuda, özel sektörde ya da kendi bürolarını kurarak hizmet vermeyi tercih etmektedirler.

3. Pilotlar

En çok para kazandıran meslekler arasında yer alan Pilotlar yer almaktadır. Maaşları, çalışılan havayolu şirketine göre farklılık göstermektedir. Meslek arayışında isteniz pilotaj bölümü, özel pilotluk eğitimleri ve Türk Hava Yolları tarafından açılan pilotluk eğitimlerine dahil olarak bu işe başlayabilirsiniz.

4. Yazılım Mühendisleri ve Yazılımcılar

Günümüzün meslekleri arasında gösterilen ve kazanç bakımından önde gelen mesleklerden birisi Yazılım Mühendisliği mesleği olmaktadır. Hem teknolojinin gelişmesi hem de internet kullanımının artması ile yazılım mühendislerine olan ihtiyaç da artmaya başlamış oldu. Yazılımcı olarak çalışan kişiler yazılım tasarımı, geliştirmesi ve bakımı alanında çalışmalar yapmaktadırlar. Hem bir şirkette hem de proje bazlı olarak çalışılabilmektedirler. Bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, yazılım mühendisliği gibi üniversite bölümlerini bitiren kişiler genellikle bu alanda kolay bir şekilde bulabilmektedir.

5. IT Yöneticiliği

Hem ülkemizde hem de dünyada fazla kazandıran meslekler arasında bulunan başka bir meslek de IT Yöneticiliği olmaktadır IT uzmanları firmaların, sanallaştırma, otomasyon, işlerim sistemleri, aygıt yönetim ve bakımı, yazılım geliştirme gibi ihtiyaçları için çalışmaktadır. Maaşları ise çalıştıkları ülkelere göre farklılık göstermektedir.

6. Petrol Mühendisliği

Petrol ve petrol kullanımının artmaya başlamasıyla Petrol Mühendisliği mesleğine olan ihtiyaç da artmaya başladı. Petrol mühendisleri petrol işleme tesislerinde hizmet vermektedirler. Petrol mühendisi olmak için üniversitenin bu alanıyla ilgili lisans eğitiminden mezun olmak gerekmektedir. Petrol mühendisleri petrol işletme yerlerine sahip ülkelerde çalışmaktadırlar ve maaşları bu alanlara göre değişim göstermektedir.

7. Profesörler

Lisans, yüksek lisans, doktora, doçentlik gibi eğitimleri atlatarak tezlerini jüriye sunup kabul ettiren ve belirli bir alanda Profesör unvanı alan kişiler de en çok kazananlar meslekler arasındadır. Uluslararası çalışmalar yapan kişiler çalıştıkları ülkeye göre iyi kazançlar elde etmektedir.

8. Diş Hekimliği

Üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olanlar Diş Hekimi olmaya hak kazanmaktadırlar. Diş hekimleri de doktorlar ya da avukatlar gibi özel olarak kendi yerlerini açabilmektedirler. Devlet kurumlarında da çalışabilmektedirler. Maaşlar da bu doğrultuda değişkenlik göstermektedir.

9. Kabin Memurluğu

En çok para kazandıran mesleklerden bir diğeri de Kabin Memurluğu mesleğidir. Kabin memurları çak içinde yolcuların konforunu, iyi bir uçuş gerçekleştirmesini ve güvenliğini sağlamak ile ilgilenmektedirler. Kabin memuru olmak için belli bir eğitim almak gerekmektedir. Maaşları çalışılan hava yoluna göre farklılık göstermektedir.

10. Diyetisyenler

Beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olarak Diyetisyenler mesleğe başlamaktadır. Genellikle kamu hastanelerinde, özel hastanelerde ya da kendi yerlerini açarak hizmet vermeleri mümkündür. Maaşları nerede çalıştıklarına göre farklılık göstermektedir.

Related Posts