Midye Nedir?

Midye Nedir?

Midye nedir? Midye, bir deniz mahsulüdür. Omurgasız canlı grubunda yer alır. Ayak ve baş bölgesi olmayan midye, kabuklu bir canlıdır. Midyenin dış kısmında birbirine yapışık iki adet sert siyah kabuk bulunur. Midyelerin kabuklarının arası açıksa o midyenin öldüğü anlamına gelir. Midye, kabukların içinde manto adı verilen ince bir zarla çevrili şekilde yaşar. Bu zardaki salgı ile siyah kabuklar oluşmaktadır. Kabuklardaki kaslar midyenin açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Sert kabukların içinde bulunan midye ise etli ve yumuşaktır. Midyeler yumurtlama yoluyla ürer. Bu yumurtalar kıyıya çok yakın yerlerdeki kayaların altında bulunur. Kayaların altında çok sayıda midye bulmak mümkündür. Bazı midye türleri ise kumların altında bulunur. Midyeler ağır metal birikimine sahiptir. Fazla tüketimi zararlı olabilir. Daha sağlıklı bir midye tüketim önerisi, kabukları ve solungaçlarından ayrılmış olarak tüketilen midyedir.

Midye Neden Tercih Edilir?

Midye; yüksek miktarda protein, düşük oranda yağ içeriğine sahiptir. Ayrıca vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Lezzetli ve besin değeri yüksek olan midyenin sunuş şekli de onu daha cazip hale getirmektedir. Midyenin ülkemizde en çok tercih edilen türü midye dolmadır. Dolmalık fıstıklı ve kuş üzümlü baharatlı bir pilav hazırlanır. Temizlenen midyelerin içine pilav azar azar eklendikten sonra kabuklar kapatılır. İçi doldurulan midyeler, az miktarda su ve yağın içinde haşlanır ve tüketim için hazır hale gelir. Hazırlanan midyeler, sokak midye satıcıları tarafından tezgaha özenle yerleştirilir ve limon eşliğinde müşteriye sunulur. Özellikle Ege Bölgesinde ve ülkemizin kıyı kesimlerinde midye tezgahlarına çokça rastlanır. Leziz olması, bolca bulunabilmesi, tezgahlardaki sunumunun mide kadar gözlere de hitap etmesi ve besleyici olması nedenleriyle midye tercih edilir.

Midyeyi Kimler Tercih Edebilir?

Midye, tabiatın insanlara sunduğu en uygun fiyatlı deniz ürünüdür. Midye temel besin elementlerini içinde bulundurur. Midye kısa raf ömrüne sahiptir. Bu sebeple kısa süre içerisinde hazırlanıp satışa sunulması gerekmektedir. Uygun koşullarda hazırlanan midyeler tüketiciler için önemli bir besin kaynağıdır. Sosyoekonomik seviyesi düşük insanlar için ucuz aynı zamanda besleyici olması tercih sebebidir. Refah seviyesi yüksek toplumlar için ise lezzetli bir deniz ürünüdür. Midye protein bakımından bir hayli zengin bir besindir. Bu nedenle midye, lezzetli bir atıştırmalık olabildiği gibi ana yemek olarak da tercih edilebilir. Lezzeti ve besleyiciliği kadar sunumu da midyenin tercih edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Midyeler aynı zamanda afrodizyak özelliğe sahiptir. Midye kişinin enerji ihtiyacını karşılamak için önemli bir besindir. Midye dolaşım sağlığına da katkıda bulunur. Ayrıca artrit gibi çeşitli iltihabi hastalıkları azaltmak için tüketilir. Beyin işlevini geliştirir, kalp krizi riskini azaltır. Yüksek oranda içerdiği protein kolay sindirilir. Midye, protein ve demir içeriği sayesinde tüketen kişinin ruh halini ve enerji seviyesini yükseltir. Midye protein bakımından yüksek, yağ bakımından ise düşük bir gıdadır. Bu durum perhiz yapanlar için de midyenin tercih edilmesine sebep olmaktadır. Lezzetten ödün vermeden ucuz, sağlıklı, düşük kalorili ve sunumu açısından farklı bir yiyecek tüketmek isteyen kişiler midyeyi tercih ederler.

Sermayesi Nedir?

Midye, denizden ve tatlı sulardan çıkarılabildiği gibi üretici çiftliklerden de imal edilebilir. Midye satmak için kolay silinebilir temiz bir tezgaha, peçeteye, yanında servis için limona ve elbette güvenilir yerden temin edilmiş midyeye ihtiyaç vardır. Midye taze şekilde servis edilmelidir. Lezzetli ve taze midye için güvenilir tedarikçilere ihtiyaç vardır. Midye tedariki doğru şekilde yapılmalıdır. Sokakta midye satmak için bir seyyar tezgaha ihtiyaç vardır. Bu tezgah birinci el olarak satın alınabileceği gibi kiralanabilir de. Midye tezgahı açmanın en büyük avantajı çok düşük sermaye ve yok denecek kadar az giderle işe sahip olunabilmesidir.

Midye Satmak Karlı mıdır?

Ne kadar sayıda midye satıldığı kar marjını belirler. Midye çok kemik bir kitleye hitap eden bir besin ürünüdür. Midye müptelalarının olduğu lokasyonlarda midye standı kurulması karlı bir satışı da beraberinde getirir. Midye satışı için en önemlisi lezzetli midyelere sahip olmaktır. Eğer ki bu durum sağlanamazsa sabit müşteri elde edilemez. Böylelikle gün geçtikçe gelir potansiyeli düşer. Buradan da anlaşılır ki müşterilere lezzetli midyeler sunulması midye satışında kar elde edebilmek için zaruridir.  Bunun dışında midye satışı için doğru satış noktalarında tezgah açılması gerekir. Midye insanların uzun yıllardır severek tükettiği bir üründür. Dolayısıyla sabit midye müşterisi hazırdır. Midyenin lezzetine doyabilmek için bir tanesi hiçbir zaman yeterli olmamaktadır. Tüketiciler midye tezgahında istedikleri midye lezzetini bulduklarında, satıştan kar elde etmek oldukça kolaydır. Midye, lezzetli bir şekilde sunulduğu ve satışı doğru noktalarda yapıldığı takdirde karlı bir gelir kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Midye Ne Kadar Para Kazandırır?

Midye satışından elde edilecek paranın ucu çok açıktır. Ülkemizin farklı farklı noktalarında midye satış noktaları bulmak mümkündür. Midye satıcılarının elde ettikleri net gelir de farlılık göstermektedir. Midye satışından para kazanmak hiç de zor bir iş değildir. Midye satışından para kazanma konusunda püf nokta midyenin lezzetli olmasıdır. Lezzetli midye daha çok müşteri kitlesi dolayısıyla daha çok satış demektir. Midye satıcısı için midyenin maliyeti çok değişkenlik göstermese de midyenin satışında yapılan değişiklikler daha fazla midye satılmasını sağlayabilir. Midye, midye satıcıları tarafından tane hesabına göre satılmaktadır. Midye satıcısı günlük sattığı midyelerin tanesini diğer midye satıcılarına nazaran daha ucuza satarsa günlük daha fazla midye satışı gerçekleştirebilir. Bu tutar aylık kazanca da olumlu yönde etki eder.

Midye Satışında Nelere Dikkat Etmeli?

Midye her zaman taze ve lezzetli bir şekilde satışa sunulmalıdır. Bu durum, midye satmak için en temel iki kural olarak akıllara kazınmalıdır. Midye tedariki doğru şekilde yapılmalıdır. Midye satışı için geniş ve kemikleşmiş bir kitleye hitap edilebilmesi için doğru çiftlik noktaları ya da tedarikçilerle çalışılması şarttır. Midye tamamen lezzet işidir. Sokakta midye satmak konusunda bir adım önde olan satıcıları diğer midye satıcılarından farklı kılan bu husus midyelerinin daha lezzetli oluşudur. Doğru midye tedarikçisi sayesinde doğru ve sağlıklı koşullarda hazırlanmış midyeler, müşterilere sunulur. Burada lezzet testinden geçen midyeler, satışın ne kadar çok olacağını belirleyen temel faktördür.

Midye Tüketimi

Midye tüketimi konusunda dikkat edilecek belli hususlar vardır. Bunların ilki midyenin ne zaman tüketileceğidir. Midye üreme döneminde kesinlikle tüketilmemelidir. Tıpkı diğer deniz canlılarında olduğu gibi midyelerin tüketilmesi için uygun zamanlar vardır. Midyenin tüketilmesi için önerilen zamanlar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Midye üreme döneminde yenildiğinde kişileri zehirleyebilir. Midyenin tüketiminde onu diğer sokak lezzetlerinden ayıran bir nokta ise nasıl tüketileceğidir. Sokakta midye satıcıları midyeyi en lezzetli haliyle satışa sundukları gibi midyeye en çok yakıştığı düşünülen limonu da yanında vermektedirler. Midyenin adeta yenilme adabı haline gelen bir sunumudur. Midye çok besleyici olmasının yanı sıra ağır metaller içermektedir. Bu nedenle çok fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Ayrıca midyenin çok taze olması gerekmektedir. Midyenin taze olduğunu anlamanın en kolay yolu ise kabuğuna bakmaktır. Taze bir midyenin kabuğu parlak olmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın