Makale Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak

Belirlenen veya belirlediğiniz konular üzerine makale yazarlığı yaparak o konu hakkında bilgi verip görüş ileterek para kazan bilirsiniz. Evinizde otur iken, yerinizde boş bir anınızda, okulda ders arasında veya her boş olduğunuz anda makaleler yazarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Makale Yazarlığı Nedir

Edebi yeteneğe sahip, imla kurallarına hâkim olan ve uygulayan kişilerin herhangi bir konuda dikkat çekici bilgiler bularak ve bu bilgileri yazıya dökerek içerik oluşturmasıdır. Yazdığı dile hâkim olup o dilin kuralları ile içerik oluşturarak merak edilen konular hakkında bilgi vermektir. Makaleden kasıt akademik tarzdan ziyada daha çok sanal ortam için yazılan dikkat çekici içerik yazılarıdır. İnternet siteleri için oluşturulan yazılar arama motorlarında aratıldığında öne çıkması için anahtar kelimelerle ve özgün yazılardan oluşmaktadır.

Makale yazarlığı özgün içerik üretip o içerik hakkındaki bilgileri yazıya dökerek yapılmaktadır. SEO uyumlu makaleler yazarak para kazanmak kazanç elde etmek demektir. Üretken olmak, yazabilmek ve bunun yanında fikirlerinizi ben dilinden uzak olarak ifade ederek SEO uyumlu makaleler yazmaktır.

Makale Yazarlığını Neden ve Kimler Tercih Etmelidir

Hem boş vakitlerinizi değerlendirmek hem de ek gelir elde etmek için yapılabilmektedir. Yeteneğinizi göstermek ve güncel veya genel konular hakkındaki fikirlerinizi söyleye bilmek içinde yapılmaktadır. Tercih etme nedeniniz hangisi olursa olsun içerik ürete bilmek için bir yeteneğinizin de olması gerekir. Sadece imla veya SEO uyumlu makaleler yazmak yetmez üretken ve yetenekli olabilmenizde gerekir.

Makale Yazarlığında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Makale yazarlığı hakkında bilinmesi en önemli şeylerden birisi genelde home ofis olarak ve freelancer olarak çalışıldığıdır. Diğer bir bilinmesi gereken ise özgün olabilmektir. İçeriklerinizin tutabilmesi için özgün olmanız ve araştırma yapmanız gerekmektedir. Tabi ki durup dururken yazılamayacağı için makale yazarının iyi bir araştırmacıda olması gerekmektedir. Araştırma yapıp elde ettiğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle yazmanız gerekir. Bir makale yazarının bilmesi gereken en önemli şeylerden biri de kendi üslubunun olmasıdır. Bu üslup yazdığı konuya yayına göre konumlanmalıdır. Kendi üslubunuzu yazdığınız web sitesi veya firmanın isteğine göre şekillendirip kullanmalısınızdır. Yazılarınızda uzunluk oldukça önemlidir. Anlatılmak istenilen konuya, web sitesinin veya firmanın isteğine göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan uzunluğa göre anahtar kelime kullanımını ayarlamalısınızdır. Anahtar kelime yazınızın öne çıkmasını sağlayacak önemli noktalardan biridir. Konunuzun başlığına göre en çok aratılan kelime veya kelime gruplarını anahtar kelime olarak belirlemeniz ve yazınızdan en az 100 kelime de bir kullanmanız gereklidir. Makale yazarlığı yaparken güncelden haberinizin olması oldukça önemlidir. Güncelden haberdar olmanız konularınızı daha fazla yorumlayarak yazmanızı ve anahtar kelimelerinizi belirlemenizi sağlar.

Makale Yazarı Ne Kadar Para Kazanır

Makale yazarının ne kadar kazanacağı kendisine bağlıdır. Genellikle freelancer olarak çalışıldığı için bu işten kazanç elde etmek yazarın azmine ve becerisine bağlıdır. Makale yazarı araştırmalı, öğrenmeli, okumalı, günceli takip etmeli, üretken olmalı ve özgün olmalıdır. Çok kolay bir gibi gözükse de azme ve beceriye dayalı zor bir iştir. Kendinizi geliştirip bir üslup belirleyip hedef odaklı yazılar yazarsanız para kazanmanız için gerekli özellikleri oluşturmuşsunuzdur. Kaliteli ve özgün içerikler yazan bir kişi aylık olarak 100 veya 3000 kadar para kazana bilir. Bu rakamlar yazdığınız sayfaya göre değişiklik göstere bilir. Ne kadar kazanacağınızda size bağlıdır. İmla kurallarına uyumlu, kaliteli, özgün, konu bütünlüğü olan metinler yazarsanız iyi işler ortaya koyarsanız kazancınızda bu yönde değişiklik gösterir. Metin yazarlığı tamamen sizin çabanız, yeteneğiniz ve azminizle çok iyi seviyelere gelebileceğiniz bir iştir.

Related Posts