Katar’a Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir?

Katar’a Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir?

Katar’a Çalışmak İçin Ücretsiz Nasıl Gidilir?; Yurtdışında çalışmak birçok kişinin hayali. Katar’da bu hayali kuran kişilerin gözde ülkelerinden. Peki Katar’a çalışmaya gitme işlemi nasıl yapılır?

Katar’a çalışmaya gitmek ülkemizde birçok insanın hayal ettiği bir durum. Katar olmasa dahi çoğu insan yurt dışına, herhangi bir iyi ekonomili ülkeye gitmek istiyor. Katar’ın bu kadar popüler olmasının sebebi de yaşam şartlarının daha yüksek oluşu, Katar’ın ekonomik gücü, para birimleri arasındaki fark, orada alınan asgari ücret gibi birçok farklı etken olabilir. İnsanlar dolar kurlarının da etkisiyle orada alacakları asgari maaşın buradakine kıyasla daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlayabileceğini düşündüklerinden doğal olarak Katar gibi yerleri seçiyor.

Katar’a İşçi Olarak Gitmek

Katar’a işçi olarak gitme isteği son zamanlarda oldukça artmış durumda olup Katar’ın da işçi ihtiyacı özellikle 2022 Dünya Kupası’nın oynanacağı kesinleşmesinin ardından yetiştirilmesi gereken stadyumların ortaya çıkmasıyla bir hayli artmış durumda. Bunun sonucunda imzalanan çeşitli anlaşmalar Katar’a işçi olarak gitmeyi mümkün kılıyor. Bunun için belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Katar’a işçi olarak ücretsiz gitmek için şartlardan ilki 18 ila 60 yaş aralığında olmanız ve bunu kanıtlamak için bir kimlik fotokopisi çıkarmanız. Bunun dışında orada çalışmak için anlaştığınız firma ile imzalamış olduğunuz sözleşmeye ihtiyacınız olacak. Mesleki deneyimlerinize ilişkin bir belge ve mezun olduğunuz üniversite veya liseden aldığınız diplomaya da ihtiyacınız olacaktır.

Katar Çalışma Alanları

Katar’da çalışmak istiyorsanız en büyük şansınız birçok farklı iş fırsatı bulabilmeniz. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi 2022 Dünya Kupası’na kadar yetiştirilmesi gereken stadyumlar sebebiyle son zamanlarda asıl talep inşaat sektöründedir diyebiliriz. Genel olarak çalışma alanları ise şöyle: inşaat ustalığı, inşaat işçiliği, elektrik mühendisliği, elektrik teknikerliği, vinç operatörlüğü, iş makinesi operatörlüğü ve bu gibi inşaat alanı işlerinin dışında kuaförlük yoğun talep görmekte. Türkiye ile Katar arasında imzalanmış olan anlaşmalar, inşaat sektöründe işe alımların bu kadar fazla olmasının ana sebebi olarak düşünülebilir.

Eğer siz de Katar’da işçi olarak çalışmayı istiyorsanız yukarıda yazılanları bir rehber olarak alabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın