Yeni teknolojik gelişmelerin yaşanması, dijitalleşmenin hayatımızın her alanında kendisini hissettirmesi bazı meslek gruplarına olan ihtiyaçları arttırmakta ve yeni mesleklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gelecekte bulabilecek 10 meslek hangisidir tarzında sorular ile hem gençler hem de aileleri meslek tercihlerini yapmaya çalışmaktadır. Gelecekte ihtiyaçların artacağı bazı meslek gruplarını şimdi biliyorken bazıları da sahada olmasa da gelecek teknolojilerin hayatımızda dâhil olması ile daha fazla adını duyacaktır.

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Eskiden doktorluk, öğretmenlik, polislik, avukat, hâkim, vali gibi meslekler toplumda en fazla duyulan meslekler iken son 10 yılda bu meslekleri tercih eden kişi sayısında bir azalma olduğu görülmektedir. Yeni nesil gençlerde bir mesleği icra etmenin en önemli nedeni kazanç olarak iyi bir getiri sağlamasıdır. Günlerce çalışma saatlerinin olmadığı, esnek çalışma saatleri yüksek maaş getirisi olan meslekler günümüzde oldukça popülerdir.

Bugün gençler meslek tercihlerinde bulunurken öngörülebilir gelecekte revaçta olacak mesleklere yönelmek istemektedir. Gelecekte bulabilecek 10 meslek dalını sizler için araştırdık ve bu yazımızda kısaca bilgiler sunmaya çalıştık.

Geleceğin 10 Mesleği

Gelecekte hiç kuşkusuz bilişim, yazılım ve robotik alanlarında olan meslekler daha popüler olacağa benzemektedir. Tüm dünyanın küresel ısınmaya karşı insan izini azaltma çalışmalarını sürdüren çalışmaları yönetebilecek bilim insanları ve bu alanlarda geliştirici uzmanlar gelecekte kendilerinden söz ettireceğe benzemektedir. Bu yazımız içerisinde ele aldığımız tüm meslekler gelecekte şu an çalışmalarına başlayan meslekler ile ilgilidir.

Veri Bilimcisi;

Bugün neredeyse dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun kullandığı eski adı Facebook yeni adı Meta, Amazon ve Netflix gibi sosyal platformlar için veri bilimi kavramlarını duymaktayız. Veri bilimcileri de ele aldıkları verileri uçtan uca analiz etmekte ve sonuçlarını yönetimleri ile paylaşmaktadır. Tüm kurumlar bu verilerden aldıkları bilgiler ile gelişmeleri takip eder.

Yapay Zekâ ve Robotik Mühendisi;

Veri bilimi ve cihaz öğrenmesi yapay zekâ işin neredeyse ayrılmaz iki şeydir. Veri bilimcileri bilgisayar bilgisine ihtiyaç duymakla birlikte Yapay zekâ gelişimi ile görüntü tanıma, tıp, siber, oyun, eğlence, hayatı derken birçok sektörde teknolojinin olumlu yansımalarını gördük. Gelecekte bu olumlu gelişmelerin daha da arttırılacağı düşünülürse bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen adaylar daha küçük yaşlarda eğitimlerini almaya başlamaktadır.

Alternatif Enerji Danışmanı ve Teknisyeni

Gelecekte bulabilecek 10 meslek arasında adını daha şimdiden duyduğumuz alternatif enerji danışmanı ve teknisyeni mesleği tüm ülkelerin şu anda gözde meslekleri arasındadır. Sonsuza kadar fosil yakıtlar kullanamayacağımıza göre alternatif enerji kaynakları için öneriler sunacak teknisyenlerin de bulması çok kolay olacaktır.

İnternet Cihazlarının Onarım/Teknik Personelleri

2018 yılında yapılan araştırmalara gelecekte her şeyimiz akıllı sistemlerden oluşacağı için bunların tamirlerini yapan personellere de ihtiyaç duyacağızdır. İnternet cihazlarının onarımlarında çalışan personellerde yüksek maaşlarla hizmet vereceği düşünülen bir meslek grubudur.

Blockchain Geliştiricisi

Kripto para birimleri de devletler tarafından yavaş yavaş tanınmaya başlandığına göre geleceğin bulabilecek 10 meslek grubu içerisinde blockchain geliştiricileri de olacaktır. Blockchain, şifrelenmiş işlem sağlayan dağıtık bir veri kayıt olarak sistemidir. Dünyadaki kâğıt para sistemlerini yok edeceği düşünülen bu sistem üzerine her yıl yüzlerce konferans verilmekte ve bu alanda geliştiriciler bulmaya çalışılmaktadır.

İnsan Bilgisayar Etkileşimi Tasarımcısı

Geleceğin meslekleri arasında belki de ismi en az duyulan meslek dalları arasında yer alan insan bilgisayar etkileşimi tasarımcısının görevi insan ve bilgisayar arasındaki interaktif bilgisayar sistemlerini çevreleyen başlıca olayların incelenmesi sağlanması amaçlanır.

3D Üretim Mühendisi

3 boyutlu yazıcılar kullanılarak kurulan bu girişimlerde yemek, tekstil, sağlık alanlarında yapılan gelişmeleri devam ettirecek hatta daha da ileriye taşıyan kişiler görev alacaktır.

Geleceğin bulabilecek 10 meslek arasında olan diğer meslek grupları ise şunladır;

Tıbbi danışmanlar

Çöp mühendisi

Dijital dedektif