Evden Satış Yapmak Nedir?

Evden satış yapmak fiziksel bir ortamın dışında satmak istediğiniz ürünü sosyal medyadan ya da e ticaret sitesi aracılığıyla alıcıyla buluşturmaktır. Evden satış yapmaya başlamadan önce ne satacağınıza nasıl satacağınıza ve bu işle ilgili detaylar nedir neyi bilmeniz gerekiyor bunları öğrenmelisiniz. Evden satış yapmayı planlarken düşünmeniz gereken bazı hususlar vardır. Evden satış yaparken yani e ticaret yaparken pek çok yeni deneyim kazanmanız olasıdır. Kazandığınız bu deneyimlerin bir kez öğrenildikten sonra sonsuza kadar aynı şekilde devam etmesini beklememelisiniz. Her şeyin bir son kullanma tarihi olduğu gibi ticarette ve satış politikalarında da bilgileri kullanma şeklinin bir ömrü vardır. E ticaret sistemi ve pazarlama sürekli bir değişim ve gelişim sürecindedir. Bu yüzden de dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilmemelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Evden yani internetten satış yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli detay geniş bir planlamaya sahip olmanız gerektiğidir. Markanız küçük ve yeni bir marka olsa bile geleceğe yönelik adımlar atmak önemlidir. Sadece günü planlayıp o gün sattığınız ürünlerin işini halletmek markanızın büyümesi ve geleceği için yeterli değildir. O zaman sadece günü kurtarmış olursunuz ve bu da ticarette ilerlemenize engel olur.

Dikkat etmeniz gereken bir detayda çalışacağınız ekibi ve altyapıyı iyi seçmektir. En başta yapacağınız mantıklı seçimler e ticaret sektöründe ki gelişiminizin temel taşı olacak ve ilerlemenizde büyük önemli rol oynayacaktır. Markanız için oluşturduğunuz ürün yelpazenizin geniş olması da ciddi önem taşımaktadır.

Evden Satış Nasıl Yapılır?

Öncelikle çalışma planınızı belirleyerek başlamalısınız. İşiniz için fikirlerinizi gözden geçirin karar verin ve sektörünüzü belirleyin. Kuracağınız e ticaret sitesi için güvenli bir yazılım seçmelisiniz. Bütçenizi planlamalısınız. Vergi mükellefi olduğunuzu belgeleyin. Sıra e ticaret siteniz için ürünlerinizi sergilemeye geldi. Ürünlerinizi satışa çıkarın ve müşterilere farklı ödeme seçenekleri sunun. Kargo fırsatları oluşturarak müşterilerin ilgisini çekin ve alışveriş isteklerini tetikleyin.

Evden satış nasıl yapılır ondan bahsettik ancak evden satış sadece e ticaret sitesi kurarak yapılmak zorunda değil. Planlama, detaylı düşünme, bütçe ayırma gibi pek çok incelikli iş gerektiren e ticaret yerine sosyal medya üzerinden de satış yapabilirsiniz. Hem bu kadar adımı gerçekleştirmek zorunda kalmazsınız hem de müşteriye daha kolay ulaşma imkanına sahip olursunuz.

E ticaret sosyal mecralardan ya da kurduğunuz alışveriş sitesi üzerinden fark etmez müşteriyle yüz yüze gelmeden sanal ortamdan ürün satma işlemlerinin toplamıdır. Sosyal platformlardan yapılan satışlarda e ticarete girmektedir.

Evden satış deyince akla sosyal medya ve e ticaret siteleri gelse de ‘drop shipping’ adı verilen son zamanlarda popülerliği gittikçe artan alternatif satış yöntemleri de mevcut. Bu ticaret modelinde internetten bir ürün alan kişi ürünü aslında sizden almış oluyor ve kargo, iade gibi işlemlerle alışverişin yapıldığı site ilgileniyor. Siz sadece evinizden bilgisayarınızı açarak satışları kontrol ediyorsunuz. Müşteri bir ürün satın aldığında size bildirim geliyor ve kargo için bildirdiği adresi siteye siz girerek kargonun müşteriye yapılmasını sağlıyorsunuz. Türkçe de bu ticaret modelini kısaca stoksuz ticaret denmektedir. Detaylarını incelemek isterseniz araştırmanızı öneririz.

Evden Satış Yapmaya Nerden Başlanmalı?

Her şeyden önce bir fikriniz olmalı. Bulduğunuz fikir size ya da ekinizden birine ait olmalı aksi takdirde çevrenizden gelecek yeni iş fikirleri başta mantıklı gelse de devamında sorunlar ortaya çıkarabilir ya da sizin yetkinliğiniz açısından eksikler meydana getirebilir. Çevrenizdeki insanlardan ve daha önce bu işleri yapmış kişilerden fikirler almanız onların tecrübelerinden faydalanmanız işin mantığını oturtmanız açısından çok önemlidir. Ancak sadece başkasından aldığınız bir fikirle sırf o anda size mantıklı geldiği için bu işe başlamamalısınız. Öngörülü olarak büyük pazarları öncelikli hedef belirleyip ona göre de işe başlamanızı tavsiye etmiyoruz. Elbette büyük düşünen büyük kazanır. Cesaret ticaret işiyle uğraşmanın temel taşlarından biridir. Unutmamalısınız ki sadece evrensel pazarlar için satış yapmaya odaklanırsanız hedef kitlenize odaklanamaz ve daha yurt içindeki müşteriye sahip olamadan ticaret piyasasından silinir gidersiniz.

Oluşturacağınız marka ve iş fikrinize göre izlemeniz gereken yollar farklılık gösterebilir. Ancak belli bir temel üzerinden ilerlemek çoğu iş fikri için geçerli bir prosedürdür. Bu süreçlerde attığınız her adımın yasal süreçlere uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yasalar dahilinde işlemleri tamamlayıp kuracağınız bu iş modelinin temellerini şu şekilde sıralayabilir:

  1. Kurmak istediğiniz iş için markanızı oluşturun ve strateji planınızı yapın.
  2. Hukuki süreci tamamlayıp şirketinizi kurun.
  3. Satacağınız ürünleri belirleyin.
  4. Hedef kitlenizi belirleyerek pazar araştırması yapın.
  5. E ticaret sitenizi kurun ya da satış yapabileceğiniz bir platforma katılın.
  6. Altyapılarınızı oluşturun.
Neden Evden Satış Yapmalısınız?

Aslında cevabı çok basit olan bir sorudur. Para harcamak ve alışveriş yapmak isteyen müşteriler genellikle bu süreci internet üzerinden gerçekleştirir. Teknolojinin ilerlemesi, insanların rahata daha çok alışması her istenilenin ellerinin altında olması gibi nedenlerden dolayı insanlar ihtiyaçlarını gidermek için sanal ortama yani internete yönelmişlerdir. Marketler iki adım ötedeyken bile insanlar ellerinde ki telefondan ya da bilgisayarlarından alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Önceden müşteriler mağazaya gidip alışverişlerini yapıyorlardı ancak günümüzde bütün mağazalar müşterinin ayağına gelmiş durumda.

Ticaret hayatınızın hangi evresinde olursanız olun popülaritenin bir parçası olmanız şarttır. Ürünlerin kalitesi ve fiyatı kadar popülerliği de satışı ciddi derecede etkiler. Mağaza açma kapatma derdi olmadan 7/24 satış yapabilme imkânı sunan internetten satış, fiziksel mağazanızda sınırlı ürün yelpazesiyle ulaşamadığınız müşterilere de ulaşmanızı sağlayacaktır.

Oluşturduğunuz kargo, indirim, kampanya gibi seçeneklerle potansiyel müşterilerin dikkatini çekip alışveriş isteklerinin canlanmasını sağlayabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti sağlamanızda para kazanmanızı ve bu işte ki devamlılığınızı sağlayan önemli bir konudur. Müşteriler ne kadar memnun olursa o kadar para kazanırsınız. Devamında da yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olur.

Hangi Ürünleri Tercih Etmelisiniz?

Evden satışını yapamayacağınız ürünleri düşündüğümüzde aslında aklınıza pek te bir şey gelmediğini fark etmişsinizdir. Yok denecek kadar azdır diyebiliriz. Neredeyse bütün sektörlerden ürünlerin internet üzerinden satışı yapılabilmektedir. Aklınıza gelen her ürünün satışının yapılabilecek olması her şeye birden atılıp, birçok farklı ürünü aynı anda satmanız anlamına gelmesin. İnternetten satacağınız ürünün kâr marjının yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. İnternetten hangi ürünlerin satışının daha çok olduğunu ve daha popüler olduğunu araştırmalısınız. Yeni çıkan ürünleri de aynı şekilde satış potansiyellerini takip ederek odak noktanıza alabilirsiniz. Moda ve teknoloji alanında ki ürünler satışını yapacağınız öncelikli gruplardandır. Devamında beyaz eşya, mobilya, gıda, kitap ve hobi gibi alanları da tercih edebilirsiniz.

Evden satış yapmak istediğinizde saydığımız bütün önemli noktaların üzerinde durmanız gerekmektedir. Bu önemli noktalara ilaveten püf noktaları vardır. Bu püf noktaları sayacak olursak başlangıç için markanızın akılda kalacak ve insanların sempatisini kazanacak bir marka olmasına dikkat edin. Ayrıca markanızın sadece adı değil logo tasarımı da çok önemli bir detaydır. Başlangıçta bunları çok önemli görmeyebilirsiniz ancak unutmayın ki günümüzde dev markaların basit ama kaliteli marka isimleri ve logoları vardır. Ben markamı oluştururum sonra logosunu düşünürüm demeyin. Markanızın imajı açısından radikal değişiklikler yapmak olumsuz bir imaj yaratabilir. Pazarlama aşamasında reklamlar ve SEO uyumlu arama motoru optimizasyonuna dikkat etmelisiniz. Alternatif ödeme seçenekleri ve 24 saat ulaşılabilirlik evden satış yapmada önceliğiniz olması gereken konulardır.