Evden Çalışmak Nedir?

Son zamanlarda ‘evden çalışmak‘ terimini çok duyuyoruz. Evden çalışmak teknolojinin gelişmesiyle birlikte işlerin bilgisayar ortamında yapılması ve ev ortamında çalışmak demektir. Evden çalışmak, işverenin işçiye bir çalışma organizasyonu dahilinde yapılacak işin tanımını belirlemesi ve işçinin de bu işi teknolojik araçlar yardımıyla evinde ya da işyerinden uzakta herhangi bir ortamda gerçekleştirmesidir.

Eskiden fiziksel olarak insan gücüyle yapılan işler bile artık teknolojinin gücüyle bilgisayardan sanal ortamlarda gerçekleştirilebilmektedir. Teknolojinin gelişmesi kimilerine göre iyi kimilerine göre kötü olarak algılansa da işlerimizi kolaylaştırdığı gerçeği yadsınamaz.

Evden çalışılabilecek birçok iş grubu vardır. Yapacağınız iş sanal ortamdaysa evinizde oturduğunuz yerden işe yetişme, trafik gibi korkularınız olmadan para kazanmanız gayet mümkündür. Evden ya da istediğiniz yerden çalışarak para kazanabileceğiniz işlere bir göz atalım.

Freelance İş Yapmak

Freelance iş yapmak içinde çeviri yapmak, görsel tasarım, metin yazarlığı gibi pek çok gruba ayrılmış işleri barındırmaktadır. Freelance serbest zamanlı demektir. Evden ya da istediğiniz yerden çalışarak para kazanabileceğiniz sisteme muhteşem şekilde uyan freelance işlerde pek çok alanda iş bulmak mümkündür. Hobilerinize, ilgi alanlarınıza veya başarılı olduğunuz herhangi bir konuya göre birini seçip deneyebilirsiniz. Örneğin freelance metin yazarlığı düşünüyorsanız iş bulma sitelerinde iş ilanlarını bulabilir başvuru yapabilirsiniz. Eğer kriterlere uyuyorsanız iş başvurunuz değerlendirilir ve size geri dönüş yapılarak nasıl yazarlık yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirme yapılır. Yazarlığı yapacağınız siteye kaydınız yapılır ve parolanız size iletilerek siteye girmenize yardımcı olunur. Siteye girdiğinizde siparişlerden yazabileceğinizi düşündüğünüz ya da ilgilendiğiniz konu hakkındaki yazıyı seçip yazmaya başlayabilirsiniz.

Yazı yazmak konusunda deneyimli değilim yazamam kendime güvenemiyorum diyorsanız da diğer freelance işleri tercih edebilirsiniz. Freelance alanında hem işvereni hem de çalışanı aynı ortamda buluşturan ve işverenle size verdiği sipariş hakkında detaylı konuşabileceğiniz siteler vardır. Bunlara örnek olarak Bionluk ve SanalUzman gibi freelancer sitelerini verebiliriz. Siteye kayıt olarak işe başlayabilirsiniz. Kendi uzmanlık alanınızı belirtip kapsamlı bir profil oluşturduktan sonra iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Freelance olarak evden çalışma fikrini değerlendirmenizi öneririz.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Evden veya istediğiniz yerden çalışarak para kazanabileceğiniz meslekler arasında sosyal medya yöneticiliği de vardır. İnternet sitesi veya sosyal medya hesabından bir ürün satmak istediğinizde pazarlama ve reklam yapabilme kabiliyetiniz devreye girmektedir. Ne kadar güzel bir ürün üretseniz de pazarlamasını yapamadıktan sonra ürününüzün hiçbir özelliği kalmaz. Ticaret yaparken reklam her zaman önce gelir. Sadece ürün üretmekle ilgilenen ya da sadece satmakla ilgilenen şirketler ve tüzel kişiler pazarlama işini yapabilecek elemanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bir marka bir ürünü çıkarır size markayla ilgili sosyal medya hesabı açmanızı ve yönetmenizi ister. Sosyal medya yöneticiliği, hesap açıp ürün tanıtımlarını yapıp müşterilerden gelen sorulara ve yorumlara cevap vermek şeklinde devam eden bir çalışma modelidir. Evinizde ya da istediğiniz herhangi bir yerde sanal ortam üzerinden yapabileceğiniz bir iştir. Hesabın kontrolünü sağlayarak geri dönüşleri de dikkate alarak markanın ya da ürünün tanıtımını yapar ve müşteri kapasitesini yükselterek satışları artırırsınız. Sosyal medyayla çok yakından ilgiliyseniz sosyal medya yöneticiliği tam size göre bir meslek.

Online Kurs Vermek

Evinizin rahatlığında kolayca yapabileceğiniz bir diğer meslek ise online kurs vermektir. Online kurs verilen sitelere üye olarak kendi uzmanlık alanınızla ilgili konularda ders verebilir ve para kazanabilirsiniz. Bu tarz sitelere öncelikle üye olmanız ve uzmanlığınızı belirtmeniz daha sonrasında kısa bir tanıtım videosu çekerek göndermeniz yeterli olacaktır. Gönderdiğiniz video değerlendirilip size geri dönüş yapılır ve ona göre devamında nasıl ilerleyeceğinizi belirlersiniz. Diyelim ki öğretmensiniz ve herhangi bir nedenden dolayı çalışmıyorsunuz evde küçük çocuğunuz var onunla da ilgilenmek zorundasınız. Bu gibi durumlarda herkesin aklına evde ne iş yapabilirim gibi sorular gelir ve bilgisayarın başına oturup araştırırız. Online kurs vermekte bu durumda tam size uygun bir iş olabilir. Bu işi yapmak için sadece öğretmen olmanız gerekmez. Başka bir alanda da uzmanlığınız olabilir. Pazarlama, yönetim, cv hazırlama, dil öğrenme hatta kişisel gelişim ve psikoloji gibi pek çok alanla ilgili kurslar vardır. Uzmanlık alanınıza göre birini seçip ders verebilirsiniz.

E Ticaret Mağazası Açmak

Evden yapılabilecek meslekler dahilinde sayabileceğimiz E ticaret mağazası açmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Siz kendinizde bir şeyler yapıp üretiyor olabilirsiniz ya da etrafınızda birileri fark etmez her türlü ürünü satabileceğiniz bir E ticaret sitesi açıp mağaza haline getirebilirsiniz. E ticaret mağazası açmak ödeme yöntemleri, müşteriyle bağlantı kurmak, ürünü göndermek gibi işlemler size zor gelebilir. Ancak mağazanızı nasıl kuracağınızdan ürünü nasıl göndereceğinize kadar detaylı içerikler sunan siteler mevcut onlara bir göz atabilirsiniz.

E ticaret mağazası açtığınızda etkili bir ara yüzü olması müşterinin aradığı ürünü kolayca bulabiliyor olması ve ödeme yöntemlerinin kolay olması çok önemli detaylardır. Çünkü bir siteye girip bir şey aratmak istediğinizde kolayca bulamıyor, satın almak istediğinizde gereksiz uzun ve sıkıcı detaylara boğuluyorsanız ürünler ne kadar kaliteli ya da uygun fiyatlı olursa olsun, o siteden alışveriş yapmak istemezsiniz. E ticaret mağazası açmak isterseniz bu tarz konulara dikkat etmenizi ve özenli bir site açmanızı tavsiye ederiz.

Ürün Satmak

El işlerine yetenekliyseniz sıkıldığım için bir sürü örgü iş yaptım diyorsanız sizin için uygun bir iş seçeneği olabilir. Kendiniz bir şey örüp üretmek zorunda değilsiniz bu sadece örneklerden bir tanesi ancak evinizde giymediğiniz kıyafetleriniz olabilir ya da yıllardır sizinle olan artık elden çıkarmak istediğiniz mobilyalarınız olabilir o zaman bu ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. İnstagram ya da farklı sosyal medya ortamlarında da gördüğünüz birçok ürünün nasıl yapılacağına dair bilgiler ve videolar bulmak artık çok kolay. El becerinize ve yeteneğinize göre yapmak istediğiniz bir ürünü seçip yapabilir ve satarak para kazanabilirsiniz. Ürün satmak dediğimizde E ticaret mağazasıyla karıştırmamak lazım. Çünkü burada sadece ürününüzü herhangi bir mecradan satmaktan bahsediyoruz. Elbette mağaza açmak ya da açmamak size kalmış. Ancak ben mağaza açmakla filan uğraşmak istemiyorum derseniz de çanta, ayakkabı, kıyafet takı, toka, teknolojik ürünler ve daha pek çok ürün çeşidini internet üzerinden satabilirsiniz.

Ürün satmak için bu işi profesyonel hale getirmiş şirketlerle de anlaşabilirsiniz. Bu tarz bir satış işlemi için anlaştığınız şirket kazancınızdan pay alacaktır bunu göz önünde bulundurmalısınız. Sadece kendinize ait bir hesaptan satış ta yapabilirsiniz. Bir yerden mal alıp kar edip kendinizde satabilirsiniz. Sosyal medya da ihtiyacınıza uygun pek çok ürünü aratıp mutlaka bir satıcıyla karşılaşıyorsunuz. O yüzden siz neden yapmayasınız ki. Bazı kıyafet satma uygulamalarından kendi kıyafetlerinizi 2. el olarak satabilir veya mobilyalarınızı da almak isteyenlerle buluşturabilirsiniz.

Ne satacağınız ya da hangi platformda satacağınız size kalmış ancak unutulmamalı ki günden güne gelişen sosyal medya ve alışveriş sitelerinde mutlaka kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz. Teknoloji ve ticaret ortaklaşa büyüyen ve gelişen mecralardır. İlerleyen zamanlarda da evden çalışma oranlarının çok fazla artacağı tahmin edilmekteyken sizde bu platformlardan birinde yerinizi alıp evinizin rahatlığında para kazanmanın keyfini çıkarabilirsiniz.