Evden Çalışma

Evden Çalışma bir başka deyimle home office  çalışma özellikle pandemi döneminde ayrı bir önem kazandı. Bu tür çalışmanın önemi geçtiğimiz yıllarda yaşanan büyük kaosa neden olan pandemi öncesinde çok bilinmiyordu. Ancak pandemi süreci hem evden çalışma yapılabilecek iş sayısını arttırdı. Hem de konuyu yeniden canlandırdı. Evden çalışma yapan ve bu sektörde yer alan bir çok insan var.

Eski dönemlerde tam zamanlı çalışanların ek ücret kazanması için genelde mesai dışında evde ek iş olarak yapılan bu çalışma türü günümüzde evden belli bir mesaiye bağlı olarak da yapılmaktadır. Tek fark işyerine gitmek gerekmemektedir. Onun dışındaki tüm işlemler evde iş yerindeki ortam oluşturularak yapılmaktadır.

2022 Yılı Evden En Çok Hangi İşler Para Kazandırdı?

 • 2022 Yılı Evden Çalışmada En Fazla Para Kazandıran İşler konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgi verelim. Konu ile ilgili hem sektör bilgileri ve bu işlerin hangi işler olduğu aşağıda belirtilmiştir;
 • Home office şeklinde yapılan işlerden en fazla kazandıran meslek yazılım mühendisliğidir. Yazılım mühendisliği konusunda çalışan insanlar diğer home office çalışanlara göre oldukça iyi gelir elde etmektedirler.
 1. Bankacılık sektörü pandemi ile birlikte home office çalışma sistemi kuran ve bu şekilde çalışan diğer bir gruptur. Bu sektöre ait maaşlar ve gelirlerde yüksek olmaktadır.
 2. En çok para kazandıran home office diğer bir çalışma satış temsilcileri ve müşteri temsilcileri olmuştur. Bu işlerle uğraşanlara sadece bir bilgisayar ve telefon gerektiği için işyerlerinde çalışma saatlerine evde de uymakta ve ona göre maaş almaktadırlar. Tek farkı mesainin evde başlıyor olmasıdır.
 3. Evden Çalışma konusunda yüksek gelir elde eden diğer bir grup psikolog ve terapistler olmuştur. Bu grup randevulu çalışma sistemi ile hastaları ile canlı bağlantılar kurarak işlem yapmaktadır. Bu şekilde bire bir görüşmelerle süreci yönetmektedirler. Bu grupta çalışanların ücretleri de diğerlerine nazaran yüksek olmuştur.
 4. Borsa ve kripto para ile ilgilenen yatırımcılar da evden bu işlemleri yaparak para kazanan bir gruptur. Bu grupta olan insanların mesaileri borsanın açılışı ile birlikte başlamakta ve borsa kapanışı ile bitmektedir.
 5. Çeşitli sosyal medya hesaplarından yayın yapan youtuberlar internet üzerinden para kazanan bir gruptur. Ancak bu sektör insanlarının bir çoğu ev ortamının dışında mekanlarda çekim yapmak ve vaktin büyük kısmını dışarıda geçirmek zorunda kalırlar. Yemek çekimi, ev işleri ile ilgili çekimler yada konuk ağırlama gibi yayınlar yapanlar home office bu işi yapmaktadır. Bu sektördeki kazanç takipçi sayısına göre belirlenmektedir.

Tam Gün Yapılan Evden Çalışmalar

Evden Çalışma tam gün olarak mesai sistemi yapılabilir. Bu sektörde tam gün olarak mesai yapan evden çalışanlar genel olarak;

 • Çağrı merkezi çalışanları,
 • Bankacılık ve sigortacılık çalışanları,
 • Satış temsilcileri ve pazarlama işi yapanlar,
 • Psikolog ve terapistler,
 • Online ders veren öğretmenler,
 • Borsa işi ile meşgul olanlardır.

Part Time veya İsteğe Bağlı Çalışmalar

Bu grupta yapılan çalışmalardan büyük bir kısmı part time ve istediğin zaman çalış şeklindedir. Bu tür çalışmalarda genelde sistem prim üzerinden olmaktadır. Yada sipariş üzerinden olmaktadır. Bu işler genel olarak;

 • Yazılım Mühendisliği sektöründe çalışanlar. Bu grupta sipariş verilmekte ve bir bitim süresi belirlenmektedir. Belirlenen süreye kadar o yazılımın hazır olması gerektiği belirtilir. Mühendis istediği saatlerde çalışarak yazılımı belirtilen güne yetiştirmek zorundadır.
 • Serbest yazarlık yapmak,
 • Evden Çalışma konusunda ek iş olarak yapılan mum yapımı, takı tasarımı, el işleri gibi işler parça başına ücretlerle yapıldığından bu işleri hangi zamanda yaptığınızın bir önemi yoktur. Ne kadar üretim yapıldığına bağla olarak ödenen ücret mevcuttur.
 • Yazarlık mesleği de doğası gereği home office yapılan bir iştir. Bu meslek sahipleri de ne zaman ilham gelirse o zaman yazarlar. Herhangi bir zamanları söz konusu değildir.

Related Posts