Geçinmenin, yeteneklerinize uygun bulmanın ve para kazanmanın oldukça zorlaştığı günümüzde insanlar evden para kazanmanın yollarını araştırıyorlar. Sabah alarm kurmadan, dikte veren bir patron olmadan çalışma fikri çoğu kişinin hayallerini süslüyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte evden para kazandıran işler hayalden öte gerçeğe dönüşüyor. Veriler gösteriyor ki 2018 yılında Türkiye’de 1,2 milyon kişi evden çalışarak para kazanıyor ve bu rakamın 2023 yılında 8,5 milyon kişiye kadar ulaşması öngörülüyor. Kim evinden, oturduğu yerden para kazanmak istemez ki? Ancak tabii ki de evde para kazanmak da kolay ya da emeksiz değildir. Bu şekilde de ancak çok emekler vererek para kazanabilirsiniz. Ancak sevdiğiniz ve yeteneğinize uygun işler yaptığınızda eminiz ki çok zevk alacaksınız. Şimdi gelin bu işlerden en popüler beş tanesine göz atalım.

1- Metin Yazarlığı

Günümüzün yükselmekte olan alanlarından olan metin yazarlığı, evden para kazanmak isteyen ve aynı zamanda okumayı, yazmayı ve araştırmayı sevenlerin keyifle yapabilecekleri ve para kazanabilecekleri bir koludur. Pek çok marka, kurumsal web siteleri ya da kurumsal bloglar için güncel metinler yazabilirsiniz. Metin yazarı olmak istemeniz halinde bu alanda sertifika alabileceğiniz kurslar olduğunu göreceksiniz. Bu kurslara katılıp eğitiminizi alıp sertifika sahibi de olabilirsiniz. Kariyer sitelerinde yapacağınız “metin yazarlığı”, çevrimiçi içerik tarzı aramalar sizi ihtiyaç sahipleri ile buluşturacaktır. Metin yazarlığı size ilk başlarda cüzi miktarda bir ek gelir kazandırıyor gibi gelebilir. Ancak yaptığınız kaliteli ürünlerle iyi referanslar edindiğiniz zaman ortalama ücreti saatlik 1000 kelime için 15-20 Amerikan doları arasıdır.

2- Çevirmenlik

Yabancı dil bilmenin avantajları saymakla bitmez ancak en büyük avantajlarından biri size evinizden para kazandırabiliyor olmasıdır. Blog çevirileri, ürün tanıtımları, güvenlik düzeyi yüksek belge çevirileri gibi çeviriler yaparak gerek özel sektör işleri gerekse büyük firmalar ya da resmi kuruluşlar için geniş bir alanda çeviriler yapabilirsiniz. Her dilde çeviri yapabilirsiniz. Ancak biz dünya dili olan İngilizceyi ele alırsak çeviri fiyatları farklılık gösterebilmekle birlikte standart bir metin çevirisi için 100 sözcüğe kadar 3 ila 5 Amerikan doları arasında bir miktar kazanmak mümkündür. Ancak bu miktarlar deneyim ve referansla doğru orantılı olarak artacaktır.

3- Grafik Tasarım

Evden grafik tasarım yaparak para kazanabilmek için grafik tasarımı eğitimi almış olmanız bir avantaj olmakla birlikte zorunluluk değildir. Ancak mutlaka bir tasarım yeteneğine sahip olmalısınız. Bir firma logosundan tutun bir derginin mizanpajına kadar tasarım gerekli bir şeydir. Bu için tasarım yazılımlarından en az birini (Adobe Photoshop, Illustrator vb.) tercihen birkaçını iyi derecede kullanmanız gerekir. Bunun için ise internetten ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Bu alanda kazanabileceğiz parayla ilgili net bir rakam vermek biraz zordur çünkü yeteneğinize, referansınıza ve bir çok şeye göre rakamlar değişebilir. Ancak örneğin bir logo tasarımıyla 30 Amerikan doları kazanarak başlayabilirsiniz.

4- SEO Uzmanlığı

Seo İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu da Türkçede arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO, web sitelerinin arama motorlarında daha çok ve daha üst sıralarda görüntülenmesini sağlamak için yapılan çalışmalardır. SEO uzmanlığı analitik düşünme becerisi gerektiren işlerdendir ve gerek ülkemizde gerekse yurtdışında oldukça popülerdir. SEO uzmanı olabilmek için çevrimiçi sertifikalar alabileceğiniz kurslar vardır. Bu sertifikaları alarak hem kendinizi bu konuda daha öne çıkarırsınız hem de bu sertifikalar işverenlere yapacağınız konusunda güvence sunar. Yine evden yapacağınız her işte olduğu gibi deneyim ve referans şart olmakla birlikte bir SEO uzmanı saatte ortalama 20-30 Amerikan doları kazanmaktadır.

5- Programcılık

Bilgisayar programcılığı son yılların en popüler işlerinden olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Böyle bir beceriniz varsa halihazırda bir işte çalışıyor olsanız bile bu alanda ek bulup evinizden ek gelir elde edebilirsiniz. Şunu açıkça diyebiliriz ki esnek çalışma modelinin en iyi uygulanabildiği alan yazılım geliştirme alanıdır. Birçok sanal sitelerinde acil tamamlanması gereken bulabilirsiniz. Bir de üstüne yabancı dil biliyorsanız yeteneğinizle uluslararası alanda da paralar kazanabilirsiniz. Yine diğer işlerde olduğu gibi programcılıkta da deneyim ve referansla işin geliri artmakla birlikte başlangıç ve küçük işler için ortalama kazanç 50 Amerikan doları civarındadır.