Evde Çocuk Bakıcılığı Nedir

Evde Çocuk Bakıcılığı Nedir?

Evde çocuk bakıcılığı son yıllarda oldukça popüler bir meslek haline geldi. Evde çocuk bakıcısı, sorumlu olduğu çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayan, gelişimine destek olan kişidir. Günün belirli saatlerinde ya da tam zamanlı (yatılı) olarak bu hizmeti verebilirler. Eskiden bu iş için daha çok aile büyüklerinden ya da bir yakınlarından yardım alan ebeveynler, günümüzde profesyonel kişilerle çalışmayı tercih etmektedirler. Bu durumda da alanında yetkin kişilere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Aileler çocuklarına bakacak kişi konusunda oldukça hassastırlar. Ve bazı ailelerin kriterleri fazla olabilmektedir. Çocuk bakıcılığı her ne kadar kolay bir işmiş gibi gözükse de bu doğru bir yargı değildir. Çocuk bakımı yüksek özveri isteyen, kişiyi hem duygusal hem de fiziksel anlamda etkileyecek bir iştir. Bu işi yapacak olan kişilerin son derece sabırlı olmaları gerekmektedir. Evde çocuk bakıcılığı yapmak isteyen fakat bu konuda almış olduğu bir eğitim olmayan kişiler de geç kalmış sayılmazlar. Kariyerine bu yönde bir yol çizmek isteyenler neler yapabilir:

 • Bebek bakımı ya da çocuk bakımıyla ilgili kursları tamamlayıp sertifika sahibi olanlar, aileler tarafından öncelikli olarak tercih edilirler. Çünkü çocukların gelişimleri aydan aya, biraz büyüdükten sonra da yıldan yıla değişmektedir. Ve bu alanda açılmış çok sayıda kurs, seminer gibi eğitim programlarından birini veya birkaçını bitirenler bir adım öne geçeceklerdir.
 • Temel ilk yardım bilgisine sahip olmak hayatın her alanında olduğu gibi çocuk bakımında da büyük önem teşkil etmektedir. Ve ilk yardım eğitimi almış olmak bakıcı adayları için bir artı olacaktır. Çünkü evde çocuk bakıcılığı yapacak olan kişinin, bu konuda bilgi ve eğitim sahibi olması anne-babaların içini rahatlatacaktır. Ve çocuklarını daha fazla bir güven duyarak bırakabileceklerdir.
 • Çocuğa nasıl yemek yedirileceği, banyosunun nasıl yaptırılacağı, nasıl uyutulacağı gibi temel bilgiler çoğu adayda mevcuttur. Fakat çocuk psikolojisi herkesin ilgisini çekecek bir konu değildir. İşte bu noktada kendini geliştirmiş olmak da oldukça önemlidir. Konuyla ilgili yazılmış onlarca kitap mevcuttur. Bu konuda biraz araştırma yapıp nitelikli kaynakları tespit etmek ve o kaynaklardan yararlanmak bakıcı adaylarına çok faydalı olacaktır.
 • Çocuk bakımı konusunda pratik yapmış olmak da başka bir önemli unsurdur. Bu durumda çocuk sahibi olan bir yakından yardım istenilebilir. Bir çocuk evde nasıldır, parkta nasıldır, anne ve babasının yanında nasıldır gibi konularda gözlem yapılabilir. Ve çocuğun birtakım ihtiyaçları giderilip pratik yapılabilir.

Bir, evde çocuk bakıcılığı adayının bu konularda kendini geliştirmesi; onu epey yukarılara taşıyacaktır. Bu artılara sahip olmak tercih edilmesini sağlayabileceği gibi, kendisine teklif edilecek olan ücret üzerinde de belirleyici olabilecektir. Çünkü her ebeveyn donanımlı bir bakıcıya sahip olmak ister ve yetkinlik sahibi bir bakıcı bulmak hiç kolay değildir.

Sorumlulukları Nelerdir?

Evde çocuk bakıcısı olacak kişilerin en başta güvenilir olmaları gerekir. Çünkü ebeveynler çocuklarını emanet edecekleri, evlerine alacakları bu kişilere güvenmek isterler. Bunun yanında anne-baba tarafından belirlenecek olan sorumlulukları da yerine getirebilmeleri gerekir. Evde çocuk bakıcılarından beklenmesi muhtemel sorumluluklar şunlardır:

 • Çocuğu beslemelidir. Evde çocuğun yiyebileceği bir şeyler yoksa ona uygun yemekler pişirmeli ve çocuğu doyurmalıdır. Çocuklar yemek konusunda oldukça seçicidirler. Ve büyüme çağında oldukları için düzeni olarak tüketmeleri gereken besinler vardır. Evde çocuk bakıcılığı yapan kişi tarafından anne-babaya danışılarak doğru bir beslenme çizelgesi hazırlanmalıdır.
 • Çocuğun genel temizliğini yapmalıdır. Sorumlu olunan çocuk tuvalet alışkanlığı kazanmamışsa bezini belirli aralıklarla değiştirmelidir. Banyosunu yaptırmalı ve kıyafetlerinin temizliğine özen göstermelidir. Çocuklar gün içerisinde oldukça kirlenmektedirler. Ve birçok mikropla da karşılaştıkları için çok çabuk hasta olabilmektedirler. Onlar için hijyenik bir ortam sağlanmalıdır.
 • Çocukla oyun oynamalıdır. Çünkü oyun oynamak çocukların temel ihtiyaçlarından biridir. Ve belirli bir yaşa kadar en çok oyun oynarken bir şeyler öğrenirler. Çocuğun yaşına uygun oyuncaklarla ya da yaratıcı aktivitelerle gelişiminin desteklenmesine ihtiyacı vardır. Bazen bir yetişkin eşliğinde, bazen de bir yetişkin gözetiminde oyunlar oynamaları çok önemlidir.
 • Çocuğu güvenli sınırlar içerisinde tutmalıdır. Ve çocukların bu alanda gözlem altında ama özgür olmaya ihtiyaçları vardır. Bakım verenlerin bu dengeyi iyi kurmaları gerekmektedir.
 • Çocuğa kitap okumalıdır. Çocukların hayal dünyalarının ve kelime dağarcıklarının gelişmesinde kitaplar büyük rol oynamaktadır. Yaşlarına uygun kitaplarla zihinsel gelişimleri desteklenmelidir.
 • Evde çocuk bakıcılığı yapan kişi, çocuğu günün belirli saatlerinde hava alması için dışarı çıkarmalıdır. Ebeveynlerle ortak belirlenen saatlerde ve onların izniyle bunu yapmalıdır.
 • Çocuğu evde gerçekleşebilecek kazalara karşı korumalıdır.
 • Sorumlu olunan çocuk okul çağındaysa ödevlerine yardımcı olmalıdır.

Kimler Tercih Edebilir?

Evde çocuk bakıcılığının oldukça sorumluluk isteyen bir iş olduğu aşikârdır. Bu mesleği layığıyla yerine getirmek ve de anne-babalar tarafından tercih edilmek isteyen kişilerin taşıması gereken birtakım özellikler vardır:

 • Güvenilir olmalılardır. Ebeveynler çocuklarını emanet edecekleri kişilere öncelikle güvenmek isterler. Eve yabancı kişilerin alınmaması, çocuğun güvenli sınırlar içerisinde tutulması son derece önemlidir.
 • Sabırlı olmalılardır. Çünkü evde çocuk bakıcılığı yüksek sabır gerektiren bir iştir. Ve çocuklar bakım verenlerinin ruhsal halinden oldukça çok etkilenmektedirler.
 • Öğrenmeye açık olmalılardır. Okumayı, araştırmayı seven kişiler çocuklara daha büyük fayda sağlayacaklardır.
 • Çocukları sevmelilerdir. Yapılan işi sevmek her meslekte önemli olsa da söz konusu iş çocuk büyütme olunca daha önemli hale gelmektedir. İçinde şefkat duygusu beslemeyen kişilerin bu meslekte başarılı olması oldukça zordur.
 • Güler yüzlü ve sakin yapılı kişiler olmalılardır. Çocuklar bu yapıdaki insanların yanında kendilerini daha güvende hissetmektedirler. Evde çocuk bakıcılığı pozitif olmayı da gerektirmektedir.
 • İlk yardım bilgisine sahip olmalılardır. Evde gerçekleşebilecek kazalarda çocuğa ilk müdahaleyi yapabilecek kadar ilk yardım bilgisi olması önemlidir. Bu basit müdahaleler yeri geldiğinde hayat kurtarabilmektedir.
 • Dinamik olmaları önemlidir. Çocukların oldukça yüksek olan enerjilerine ayak uydurabilmek kolay değildir.

Ne Kadar Para Kazandırır?

Evde çocuk bakıcılığından ne kadar gelir elde edileceği, bu mesleği tercih edecek kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Söz konusu iş oldukça fazla sorumluluk üstlenilen ve birçok beceri gerektiren bir iş olunca; kazanılan paranın da buna paralel yüksek olması beklenilir. Bakıcılık sektöründe ücretler oldukça değişkendir. Sahip olunan yetenekler ve görev tanımına göre artmakta ya da azalmaktadır. Evde çocuk bakıcılığı yapacak kişilerin ücretlerinde belirleyici olan özellikler şunlardır:

 • Deneyim. Bakıcı ne kadar süredir bu işi yapıyor? Referansı var mı? Varsa kimlerdir? Bu soruların cevapları ücret belirlenirken önemlidir.
 • Eğitim. Bakıcının tecrübesi olmadığı durumlarda bu alanda eğitim almış olması hem bir tercih sebebi hem de ücreti arttıran etkenlerden biridir.
 • Birden fazla dil bilmesi. Yabancı dil günümüzde oldukça önemlidir. Ve bazı aileler çocuklarına özellikle yabancı dil bilen bakıcılar seçerler. Çok dilli bakıcılar, diğerlerine oranla daha yüksek kazançlar elde edebilmektedirler.
 • Çalışma saatleri. Bakıcının günde kaç saat çalıştığı, yatılı olup olmadığı da bir diğer belirleyicidir.
 • Görev tanımı. Yani evde çocuk bakıcılığı yapacak olan kişiden beklenilen işler de son derece önemi bir ücret belirleyicisidir.
 • Sorumlu olunan çocuğun yaşı ve çocuk sayısı kaçtır? Bakıcı birden fazla çocuğa bakıyorsa kazancı da tek çocuğa bakanlara oranla daha yüksektir. Bu önemli belirleyiciler dışında ulaşım, hangi şehir olduğu gibi fiziki şartlar da bakıcı fiyatlarını etkileyebilmektedir.