En Kolay İş Bulunabilen Meslekler

En Kolay İş Bulunabilen Meslekler

En kolay iş bulunabilen meslekler Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından açıklandı.

Kolay iş bulan mesleklerin anlatılmasının nedeni, YKS’yi seçen adaylara yardımcı olmasıdır. Bu değişim aynı zamanda kamu sektöründeki istihdam oranı, ortalama maaş, sektör dağılımı ve ilk yıldaki benzeri bilgiler gibi faydalı bilgileri de içermektedir.

Mezuniyet Sonrası İş Aramanızı Kolaylaştıracak 7 Meslek Grubu

1. Eczane

2020 yılı itibarıyla Türkiye’de 34.000 eczaneden yaklaşık 5.000’i faaliyet göstermemektedir. Türkiye’deki eczacılık fakülteleri her yıl 2.000 yeni mezun vermektedir. Bugün çok popüler olan eczacılık okulları her geçen gün daha fazla öğrenciyi ağırlamaktadır.

2. Veterinerlik tıbbı

2020 yılında 2.000’den fazla mezun veren Veterinerlik Kolejleri en çok tercih edilen meslek grupları arasındadır. 5 yıllık bir eğitimin ardından mezun olan veteriner hekimler ortalama 6 ay 1 gün içerisinde işe girebilmektedir.

3. İnşaat mühendisliği

2020 yılı itibariyle Mühendisler Odası’na kayıtlı 100.000’den fazla inşaat mühendisi bulunmaktadır. Türkiye’de toplam 189 inşaat mühendisliği bölümü var ve bu da doğal olarak istihdam sorunlarına neden oluyor.

4. Odyoloji

İnsanlarda işitme bozukluğunu önlemek için çalışan Odyoloji bölümü, hastalara çeşitli testler uygulayan ve tedavi yöntemlerini belirleyen profesyonel bir gruptur. 2020 yılında 1000 mezun veren bu bölüm, iş bulması en kolay 8 meslek arasında yer almaktadır. Odyoloji mezunları ortalama 5 ay 19 gün çalışabilirler.

5. Pilotaj

Sivil havacılık ve ulaştırma alanındaki ihtiyaçları karşılayacak uzman personel yetiştiren pilotaj departmanları, Türkiye’de işe en kolay erişimi olan meslekler arasında yer almaktadır. Pilotaj eğitimi alan öğrenciler mezun olduktan sonra 5 ay 17 gün içerisinde iş bulabilmektedir.

6. Tasarım

Tasarım parçaları insan duyularıyla algılanır; Şekil, renk, şekil ve dekorasyon gibi çeşitli ürünler yapan kişileri yetiştiren bir bölümdür. 2020 yılı itibarıyla yılda 1.000 mezun veren bu bölümün ortalama istihdam süresi 5 ay 16 gün olarak açıklanmıştır.

7. Mimarlık

2020 yılında Mimarlar Odası’na kayıtlı mimar sayısı 50 bini aşıyor. Her yıl ortalama 5.000 mezun veren mimarlık fakülteleri, Türkiye’de daha kolay iş bulan meslekleri oluşturuyor. CİKO’nun açıkladığı verilere göre, 5 ay 10 günde yeni nitelikli bir mimar işe alınabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın