Ekstra Yapılabilecek İş Fikirleri

Ekstra Yapılabilecek İş Fikirleri

Son zamanlarda arama motorlarında en çok aranan konulardan bir tanesi de ekstra yapılabilecek işler olmaktadır. Hem ilave kazanç sağlamak hem de yapmak isteyip yapamadığımız işlere vakit ayırmak için pek çok insan bu araştırmalara girmektedir. Ekstra yapılabilecek bazı iş fikirleri eğilimi olan herkesin kolaylıkla yapabileceği fikirlerden oluşmakta olup bazıları ise alanında alınabilecek eğitim ve kurslardan sonra icra edilecek işlerden oluşmaktadır. Yazımızın devamında ekstra yapabileceğiniz iş fikirlerine ayrıntılı olarak değinilmiştir. İşte bu fikirler,

 • İkinci el mobilya yenileme: Ekstra yapılabilecek iş fikirlerinde ilk sırada ikinci el mobilyaları boyayarak modifiye etme işi bulunmaktadır. Eğer ahşap işlerinden anlıyorsanız, mobilya boyama gibi faaliyetler konusunda yeteneğiniz var ise ikinci el mobilya modifiye işi yapabilirsiniz. İkinci el mobilyaları alarak bunları boyayıp, tamir edip ya da kaplatıp çeşitli satış sitelerinde satabilirsiniz. İkinci el eşyaları satın alabileceğiniz pek çok alternatif yer bulunmakta olup uygun fiyata aldığınız ürünleri trend bir hale getirip satışa sunabilirsiniz. Bu iş aslında çok fazla talep gören bir iş olup işlerinizi büyüttüğünüzde epey vakit alabilecek kazançlı işlerden bir tanesidir.
 • Blog yazmak: Sosyal medya hesaplarının çok yaygın bir şekilde kullanıldığı günümüzde blog yazarak para kazanmanız mümkündür. Blog yazmak sandığınız kadar kolay bir iş olmayıp özellikle yaratıcılığı yüksek, ilgi çekici içerikler oluşturabilen kişiler tarafından tercih edilebilir. Blog yazarak para kazanan kişiler sayfalarına ne kadar fazla takipçi çekerlerse reklam gelirlerinden o kadar fazla getiri elde edebilirler.
 • İkinci el kıyafet satışı yapmak: Evde kendinizin veya yakınlarınızın artık kullanmadığı kıyafetleri bu yönde geliştirilmiş sanal pazarlar yardımı ile satışını yapıp para kazanabilirsiniz. İkinci el kıyafet alışverişi son zamanlarda yaşanan fiyat artışları ile birlikte iyice popüler olmuştur. Pek çok insanın kıyafet ihtiyacını bu tarz siteler yardımı ile karşıladığı bilinen bir gerçektir. Sizde maliyeti olmayan bu işten ilave gelir elde edebilirsiniz.
 • Sanal butik açmak: Tekstil sektörü her zaman en çok talep gören sektörlerden biri olmuştur. Her geçen gün internet erişiminin ve kullanım oranlarının yaygınlaşması ile birlikte alışveriş tercihleri de değişmiş olup pek çok insan alışverişini e-ticaret sitelerinden yapmaktadır. Zevkinize güveniyorsanız pek çok zevke uygun trend giysileri sitenizden satışa sunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken başlangıçta satış yapmak istediğiniz pazarı belirlemek ve bu pazar hakkında detaylı bir araştırma yapmak. Ürün tedarik edebileceğiniz yerleri tespit ettikten sonra kendinize profesyonel bir site oluşturmak için uzman kişilerden destek alabilirsiniz.
 • Çevirmenlik yapmak: Herhangi bir dili iyi derecede biliyorsanız çevirmenlik yaparak ekstra iş olanağına kavuşabilirsiniz. Pek çok sektörde şu an halen iyi ve yalın bir şekilde çeviri yapabilecek uzman kişilere talep bulunmaktadır. Dilinizi bu yönde kullanarak ilave para kazanma durumunuz mümkün. Bunun için sosyal medya hesabı açarak ilerleyebileceğiniz gibi pek çok iş verenin bulunduğunu arz ve talebi bir araya getiren sitelerden de faydalanabilirsiniz.
 • Trendyol İş bilirliği ile para kazanmak: Sosyal medya hesaplarında aktifseniz ve en az 10000 takipçi hesabınız var ise Trendyol gibi pek çok pazaryeri ile entegre çalışabilir ve ilave gelir elde edebilirisiniz. Bu nasıl mı olacak? Eğer istenilen takipçi sayısına ve etkileşime sahip iseniz Trendyol gibi pazar yerlerine yazılı bir şekilde başvuru yapmanız gerekmektedir. Talebinizin olumlu karşılanması halinde Story ve içeriklerinizde paylaşacağınız reklam linklerinden belli bir satış karı sizin hesaplarınıza geçilmektedir. Bunu yapabilmeniz için içeriklerinizin ilgi çekici bir şekilde oluşturulması ve takipçilerin linkleri açmaları konusunda teşvik niteliğinde paylaşımlar yapabilmeniz önemli.
 • Online Ders Vermek: Eğer belli bir öğretmenlik tecrübeniz ve eğitiminiz var ise online olarak evden ders verebilmeniz mümkün olmaktadır. Online olarak verilebilen derslerde potansiyel bir pazar oluşturabilmek için sosyal medya hesaplarınızın göz önünde olması önemlidir.
 • Finansal danışmanlık: Eğer deneyiminiz bankacılık gibi sektörleri kapsıyorsa birçok firmaya finansal danışmanlık hizmeti vererek para kazanabilirsiniz. Bilanço, maliyet muhasebesi, dış ticaret, krediler ve para akışı konularında bilgi sahibi kişilerin firmalara yapacağı yönlendirmeler günümüzde oldukça değerli olmaktadır.
 • Editörlük: Evden çalışarak ekstra para kazanmak istiyorsanız editörlük hizmeti veren firmaların ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Çalışma zamanlarını kendinize göre şekillendirebileceğiniz farklı editörlük şirketleri mevcut olup boş zamanlarınızda ilave gelir elde etmek için değerlendirilebilir bir iş şeklidir. Bunun için sahip olmanız gereken birtakım özellikler mevcut olup en önemlisi akıcı bir üslupla yazabilme, güçlü iletişim ve hata kontrolleri konusunda bilgi sahibi olmaktır.
 • Bilirkişi olarak görev yapma: Ülkemizde bilirkişi olarak görev yapmak için birtakım şartlar bulunmaktadır. Uzmanlık alanında verilen eğitimleri tamamlamış olması ve bununla ilgili bir yeterlilik belgesine sahip olmak ilk koşuldur. Bunun dışında yasada belirtilen yüz kızartıcı birtakım suçları işlememiş olmak ve memuriyetten atılmamış olmak gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan kişilerin bilirkişi daire başkanlığına başvuru yaptıktan sonra değerlendirmeleri yapılarak uzman olduğu bölümlere ataması yapılabilmektedir. Bilirkişinin yaptığı iş uzmanlığı konusunda çeşitli kurumlara görüşünün bildirilmesi işlemidir.
 • Takı tasarımı ile ilave gelir elde etmek: Son dönemlerde sosyal medya ve e-ticaret hesaplarının çoğalması ile birlikte pek çok farklı alanda satışların yapıldığı görülmektedir. Takı tasarımı yaparak satmak da bunlardan bir tanesidir. Takı tasarımı pek çok malzemeden oluşturulduğu gibi bu işi yapabilmek için özel kurslar da mevcuttur. Günümüzde pek çok kişinin talep ettiği tasarım kolyeler ve küpelere ilgi büyüktür. Ekstra gelir elde etmek için özellikle bu işi kendine hobi edinmiş kişilerin yapabileceği bir işkoludur.
 • Özel günler için hediyelik eşya tasarlama: Son zamanlarda yaygınlaşan bir sektör olan hediyelik eşya tasarlama hem eğlenceli hem de kazancı yüksek bir iştir. İnsanlar tarafından talep göre doğum günleri hediyelikleri, baby shower hediyelikleri, doğum günü, düğün, nişan, nikah ve daha pek çok hediye tasarlanarak satışa sunulabilir. Burada önemli olan hangi alanda bu işi yapmak istediğinizdir. Çünkü birçok farklı hediye konsepti yaratılarak satışa sunulabilir. İyi bir sosyal medya kullanıcı iseniz takipçilerinizi arttırarak bu işte ekstra para kazanmanız mümkündür.

 

Related Posts

Bir cevap yazın