Sermaye, bir ticaret girişiminin gerçekleştirilebilmesi ve devam ettirilebilmesi için gerekli olan, bir iş için kullanılan para ve paraya dönüştürülebilecek malların tümüdür. Ortalama her iş için bir sermayeye ihtiyaç duyulur ve bu da yeni iş kuracak olanların en korktuğu konulardandır. Ancak her iş kolu korkulacak şekilde çok yüksek sermayeler gerektirmez. Bazı işler vardır ki az sermaye ile başlamak yeterli olur. Bu yazımızda sizler için az sermayeli iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Gelin yazımıza göz atalım.

1- Etkinlik Organizasyonu

Az sermaye ile bir iş kurmak istiyorsanız organizasyon işi tam da size göre. Etkinliklerde kullanacağınız temel aksesuarlar ve ufak tefek hediyelikler ile başlayıp işinizi daha da büyütebilirsiniz. Günümüzde insanların, doğum günü, nişan, düğün, parti, kutlama gibi etkinlikler için çoğunlukla bir organizasyon şirketi ile anlaştığını düşünürsek müşteri bulmanız da çok zor olmayacaktır. Tabii bunun için sosyal çevrenizin de bir nebze geniş olması lazım. Tüm bunlar dikkate alındığında etkinlik organizasyonu az sermayeli ve çok gelirli bir iş olarak karşımıza çıkar.

2- Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı yapmak istemeniz halinde bir kamera satın almak haricinde herhangi bir sermayeye ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak tabii ki de güzel fotoğraflar çekme konusunda başarılı olmanız ve iyi referanslar edinmeniz gerekir. Güzel fotoğraflar çekemiyorum diyorsanız ise bir fotoğraf kursuna katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ancak bu yetenek sizde halihazırda mevcutsa buna da ihtiyacınız kalmayacaktır.

3- Ev Yemekleri Satmak

Evinizden, kendi yaptığınız yemeklerle para kazanmak da az sermayeli iş fikirleri arasındadır. İhtiyacınız olan tek sermaye yapacağınız yemekler için kullanacağınız malzemelerdir. Özellikle belli bir eğitimim yok, kendimi akademik alanda pek geliştiremedim ya da ev hanımıyım diyenler için bu iş kolu çok fayda sağlayacaktır. El lezzetinize güveniyorsanız bu iş fikri tam da size göre!

4- E-Ticaret Mağazası Açmak

Elinizdeki toplu ürünleri bir dükkana kira vermeden sattığınızı düşünün. Neredeyse tüm esnafların ortak sıkıntısı dükkan kiralarıdır ve kar marjlarını ciddi oranda düşürür. E-ticaret size dükkan kirası vermeden ürünlerinizi çok daha fazla müşteriye ulaştırılmasını sağlayan yerdir. Sizler de e-ticaret üzerinden aklınıza gelebilecek her türlü ürünü satarak para kazanabilirsiniz.

5- El Yapımı Takılar Satmak

Sadece takı yapmak için kullanacağınız boncuk, misina ve takı aparatı tarzı ürünleri satın alarak bunlardan onlarca takı yapıp 10 katı fiyatına kadar satabilirsiniz. Sermaye için sadece bu ufak tefek ve fazla maliyetli olmayan aksesuarları almanız yeterlidir. Ve sonunda sermayenizin onlarca katı paralar kazanabilirsiniz.

6- Mantar Yetiştiriciliği

Az sermayeli iş fikirlerinden bir tanesi de mantar yetiştiriciliğidir. Mantarlar, hem kolay yetiştirilebilmeleri hem de talebin yüksek olması nedeniyle son zamanlarda çok yetiştirilen ürünlerdendir. Ancak bu işe başlamadan önce hangi tür mantar yetiştirmek istediğinize de dikkat etmeniz gerekir. Örneğin kültür mantarlarına oranla istiridye mantarı daha çok talep gören mantarlardandır. Sizler de bu türleri araştırarak en uygunu ile işe başlayabilirsiniz.

7- Çiçekçi Dükkanı Açmak

Çiçekçilik de az sermayeli iş fikirleri denince akla gelen popüler iş fikirlerindendir. Özellikle düğünler ve özel günlerde tercih edilen çiçekler, önemli bir gelir kaynağıdır. Sizler de az bir sermaye ile bir çiçek dükkanı açabilir ve güzel kazançlar elde edebilirsiniz.