2022-de-para-kazandiracak-is-fikirleri

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri

2022 yılında farklı ya da ekstra kazanç sağlamak isteyen bireyler yeni iş fikirlerini araştırmaktadır. 2022’de para kazandıracak iş fikirleri nelerdir ve nasıl yapılmaktadır birçok kişi bu alanda araştırmalarını sıklaştırmaktadır. Teknolojinin gelişmesi e-ticaret işlemlerini arttırdı. Hal böyle olunca internet üzerinden kısa sürede ekstra kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işlerin birçoğunu boş zamanlarınızda yapabildiğinizden düzenli bir mesai saatiniz olmasına da gerek duyulmaz. Peki, günümüzde yeni kazanç sağlayacak işler nelerdir?

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri Nedir?

2022 yılında farklı iş sektörleri aradığınızda genelde internet üzerinden yapacağınız işlerin ağırlıklı olduğunuzu göreceksinizdir. İşler hakkında yüzeysel bir araştırma yaparak kendi ilgi ve ihtiyaçlarınıza yönelik iş seçimleri yapabilirsiniz. Çok sayıda iş kolu olduğundan kolayca iş bulabilirsiniz. 2022 yılında para kazanmanıza yardımcı olacak birkaç iş kolunu sizler için araştırdık.

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri Neden Tercih Edilir?

İnsanlar günümüzde tek bir işten kazanç elde etmenin yetersiz olduğunu düşünmektedir. Ayrıca düzenli işi olmayan ve gelir elde etmek isteyen bazı bireylerde para kazandıracak ancak herhangi bir diploma ya da vasıf gerektirmeyen işlemleri tercih etmektedir. Bu işlerin seçilmesinde bazı avantajlarının da olması etkili olmaktadır. 2022’de para kazandıracak iş fikirleri sizlere sağladığı faydalardan bazıları şunlardır;

 • Bu işleri istediğiniz zamanlarda yapabiliyor olmanız,
 • Mesai anlayışı olmaması, dolayısıyla çalışma saatlerinizi kendinizin ayarlaması,
 • Kazancınızın doğrudan size kalıyor olması vs. Sayılabilir.

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri Ne Kadar Para Kazandırır?

Yeni iş fikirleri bulmak kolay olsa da bu işleri aktif olarak yapıp kazanç sağlamak düşünüldüğü kadar kolay değildir. İnsanlar sorumluluk hissine maruz kalmadığı sürece işleri bazen aksatmaktadır. Bu da gelir durumlarını doğrudan etkilemektedir. Yeni bir iş fikri buldunuz yapmaya başladıysanız bunu düzenli bir halde yapmanız halinde ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin; motor bisiklet ehliyeti sahip birçok insan günümüzde motor kuryelik hizmetlerini yapmaktadır. E-ticaret faaliyetlerinin yaygınlaşması ve motor kurye hizmetlerinin artması ile bu alanda yetişemeyen kurumlar ve markalar saatlik olarak aldıkları bu hizmetlerden iyi kazanç getirisi sağlamaktadır.

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirlerinin Sermayesi Nedir?

2022’de para kazandıracak iş fikirleri yapmak için aslında çok büyük sermayeler gerektirmemektedir. Yukarı da bahsedilen motor kuryelik örneğinde olduğu gibi ehliyet ve motora sahip bir bireyin bu iş için sermayesi zaten yeterli olacaktır. Para kazandıracak yeni iş fikirleri arasında kendi ilgilerinize göre bir iş modeli bulduktan sonra o alanda ihtiyaç duyduğunuz araç gereçleri edinmek sermayenizi oluşturacaktır. Burada vergi verecek, kira ödeyecek, eleman çalıştırtacak bir durum olmadığından büyük bir sermaye gerektirmemektedir.

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri Kimler Tercih Edebilir?

Geliri olan ya da olmayan herkesin kısa sürede başvuracağı işlerdir. Bu işleri tercih etmek için seçtiğiniz alan için sadece ilgi alaka ya da herhangi bir vasıf istenip istenmemesi durumu önemli olmaktadır. Bu işleri kimler yapabilir;

 • Geliri olmayan ev kadınları,
 • Geliri olmayan genç bireyler, üniversite öğrencileri,
 • Ekstra kazanç sağlamak isteyen herkes başvurabilir.

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri Karlı mıdır?

2022 yılında sizlere düşündüğünüzden daha fazla gelir sağlayabilmeniz mümkündür. Daha önce bu işi yapmaya başlamış insanların modelleri incelendiğinde yeni iş fikirleri aslında oldukça karlı gözükmektedir. Gider dengesinin fazla olmadığı doğrudan kazanç getirisi olan bu işlerden aylık olarak en az 5.000 en fazla ise 20.000 üzeri kazanç sağlamak mümkündür. Burada önemli olan çalışma durumunuzun aktifliğidir. Çünkü sabit bir maaş ve çalışma saati olmayan bu işlerde ne kadar aktif olursanız kazancınız da o derece yükselmektedir.

2022’de Para Kazandıracak İş Fikirleri Örnekleri

2022’de para kazandıracak iş fikirleri örneklerini sizler için inceledik. Bu işlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Ahşap Portre Çalışmaları
 • Motor Kurye
 • Evde yapılan ve satılabilecek ürünler
 • Ahşap Saat Ürünleri
 • Yatırım Danışmanlığı
 • Instagram ve benzeri sosyal medya uygulamaları üzerinde Youtuber, Influencer olma
 • Sağlık Turizmi Komisyonculuğu
 • Spotify Baskılı Ürün Satışı
 • Trüf Mantar Toplayıcılığı
 • Prinfulla Para Kazanma
 • Etsy’de Ürün Satışları Yapma
 • Stok Fotoğrafçılığı
 • El Yapımı Cüzdan ve Çanta Satışı
 • Nikâh Şekerleri, Hediyelik Süs Yapımı Satışı

Bu iş türlerini daha fazla sayabiliriz. Ancak bu işler nasıl yapılmaktadır merak ediyorsanız birkaç iş türünün nasıl yapıldığını birlikte inceleyelim.

Ahşap Portre Çalışmaları

Sosyal medya uygulamaları üzerinde başlayan bir akımla ilk kez karşımıza çıkan bu iş kolu, son bir yıldır büyük bir ilgi odağı oldu.  Karakalem yapılarak yapılan portelerden ciddi gelir sağlayan kişiler bulunmaktadır. Normal porteler 100 TL civarı satılırken ahşap üzerine yapılan porteler en az 300 TL satışları görmektedir. Tabi işçilik ve kalite artıkça fiyatlarda otomatikman artmaktadır. Hem yeni bir iş fikri hem de bu alanda şu ana kadar hizmet veren çok az kişi olduğundan sizlerde kısa sürede bu sektörde yer alabilirsiniz. Ahşap üzerine yapılan porte çalışmaları; herhangi bir boya içermemektedir. Tasarımlar özgün olduğundan önümüzdeki dönemde bu alana olan ilginin daha da artacağı düşünülmektedir.

Sağlık Turizmi Komisyonculuğu

Ülkemiz sağlık turizminde önemli bir yere sahiptir. Hatta Türkiye’nin ihracat gelirlerinin büyük bir kısmı sağlık sektörü üzerinden gelmektedir. Tüp bebek, saç ekimi ve diş implantları önde gelen sağlık işlemlerindendir. Bu ve buna benzer sağlık sektörlerinde tedavi görmek isteyen turistlere yönelik paketler oluşturarak sizlerde ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz. Kâr marjı oldukça yüksek ve KOSGEB tarafından desteklemesi olan bir alandır.

Yatırım Danışmanlığı

Günümüzde birçok insan kripto para borsası üzerinde hangi coin alınmalı ya da satış alma ve satma taktikleri öğrettiği online dersler vermekte ya da birçok insanı yönlendirmektedir. Yatırım danışmanlığı eskiden borsalar üzerinde verilirken günümüzde bu alan kripto varlıklara kaymaktadır. Sizlerde bu alanda ilgi ve alaka duyuyorsanız boş zamanlarınız için değerlendirebilirsiniz.

Evde Nikâh Şekeri ya da Hediyelik Ürünler Yapma

2022’de para kazandıracak iş fikirleri arasında ev hanımlarına ve üniversite öğrencilerine yönelik en büyük fırsatlardan biri evde yapılan nikah şekeri, mevlit ve doğum gibi aktivitelere yönelik hediyelik ürünler yaparak satmak olabilir. Günümüzde sosyal medya uygulamaları üzerinde aktif olarak hizmet veren pek çok kişi bulunmaktadır. Bunlar arasındaki kişilerin gelir durumu incelendiğinde aktiflik ve sipariş oranına göre en az 5.000 en fazla 30.000 ve üzeri kazanç sağlayan kişiler olduğu görülmektedir.

Kampanya Paylaşım Hizmetleri

Özellikle sosyal medyayı kazanç sağlama amacı ile kullanan bireylere yönelik yapılan işlerden biri kampanya paylaşım hizmetleri yer almaktadır. Markaların güncel kampanya ve indirimlerini takipçileri ile paylaşarak para kazanabilirsiniz. Burada önemli olan aktif bir hesabınızın olması ve takipçi oranınızın da yüksek olmasıdır.

Trüf Mantar Toplayıcılığı

Tüm dünyada her yıl fiyatı artan ürünler arasında yer alan mantar orman yangınlarının ardından daha da önemli bir hale geldi. Özellikle Ege bölgelerinde yaşayan bireylerin ekstra kazanç sağlamak için yapacağı işlerden biri trüf mantar toplayıcılığı olmaktadır. Ege bölgesinde birçok endemik mantar türü bulunmaktadır. Örneğin; halk arasında kuzu göbeği adı verilen mantarın adeti 200 TL geçmektedir.

Endemik ya da Tropikal Bitki Yetiştiriciliği

Ülkemizin her alanında seracılık yöntemleri ile farklı bitki türleri yetiştirilmektedir. Örneğin; topraksız tarım uygulamaları ile yetiştirilen sebze ve meyveler buna örnek olabilmektedir. Geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan ejder meyvesi bunun en büyük örneklerindendir. Bu tarz işlemlerde KOSGEB ve Tarım Bakanlığı desteklemeleri de mevcut olmaktadır.

2022’de para kazandıracak iş fikirleri arasında sizlere ilham olacak birçok iş kolunu sizler için hazırladık. Daha farklı iş fikirleri ile de hemen harekete geçebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.